- Strona główna
- /
- Błędy przy wyborze wycieraczek
Błędy przy wyborze wycieraczek
PowrótGdy budowa lub remont są już na finiszu, pozostaje kilka kwestii kosmetycznych. Wśród nich znajduje się wybór wycieraczek. Mamy tendencję nie przykładać dużej wagi do ich zakupu, mylnie zakładając, że wszystkie produkty z tej kategorii są właściwie takie same. Tymczasem nieprawidłowo dobrane wycieraczki szybko dadzą się we znaki użytkownikom, właścicielom i zarządcom budynku, jak również personelowi sprzątającemu. Na skutek popełnionych błędów możemy bez końca walczyć z brudną podłogą albo jeszcze gorzej – stwarzać zagrożenie doznania urazu na skutek poślizgnięcia się i upadku. Chcesz mieć pewność, że kupisz dokładnie takie wycieraczki, jakich potrzebujesz? Sprawdź 3 najczęściej popełniane błędy.
Zły rozmiar wycieraczki
W przypadku wycieraczek rozmiar naprawdę ma znaczenie. Źle będzie się sprawować zarówno za mała, jak i za duża wycieraczka. Tymczasem nieodpowiednie oszacowanie wielkości należy do najczęściej popełnianych błędów przy wyborze wycieraczek. Czym ryzykujemy w każdej sytuacji?
- Za mała wycieraczka: nie zapewni wystarczającej powierzchni do usunięcia zabrudzeń z obuwia. W efekcie sporo zanieczyszczeń znajdziemy na podłodze.
- Za duża wycieraczka: zajmie dużo miejsca, może haczyć o inne elementy konstrukcyjne i wykończeniowe (np. uniemożliwiając pełne otwarcie drzwi), a do tego więcej czasu zajmie nam jej mycie.
Szacując powierzchnię wycieraczki, weźmy pod uwagę również to, w ilu miejscach się ona znajdzie. Jeśli poszukujemy rozwiązania dla strefy wejścia do obiektu o dużym natężeniu ruchu pieszych (np. dyskont, biurowiec), wówczas obszerne wycieraczki warto zamontować zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Mogą się one przy tym różnić materiałem wykonania.
Nieodpowiedni montaż wycieraczki
Poszczególne rodzaje wycieraczek różnią się zastosowanym systemem montażu. Możemy je podzielić na wycieraczki swobodnie leżące na podłożu, wycieraczki z progiem najazdowym oraz wycieraczki wpuszczane w podłoże.
Błędy przy wyborze wycieraczek jednak się zdarzają. Typowe jest założenie, że każda wycieraczka zostanie po prostu w miejscu, w którym ją położyliśmy. Tymczasem w różnych sytuacjach może ona się przemieszczać. Bardzo lekkiemu produktowi zagraża nawet mocniejszy podmuch wiatru, ale nawet solidniejsza wycieraczka nie spełni swojej funkcji, jeśli intensywne wycieranie obuwia będzie powodowało jej przesuwanie się. Wybierz zatem wycieraczkę, która naprawdę dobrze przylega do podłoża.
Dobrym rozwiązaniem są wycieraczki wpuszczane w podłoże. W tym przypadku nie ma mowy o możliwości zmiany jej położenia. Jeśli szczególnie zależy Ci na estetyce, możesz zdecydować się na wycieraczki systemowe z wypełnieniem identycznym jak to, z którego wykonano podłogę – nie będą się one odznaczały od reszty posadzki.
Jeśli nie masz możliwości wpuszczenia wycieraczki w podłogę, zastosuj profil najazdowy. Dzięki niemu zminimalizujesz ryzyko potknięcia się i ułatwisz życie osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, o kulach czy rodzicom pchającym wózki dziecięce.
Niedobrany rodzaj wycieraczki do zabrudzeń
Najpowszechniejszym błędem przy wyborze wycieraczek jest niedostosowanie produktu do ilości i rodzaju zanieczyszczeń. Oto krótki poradnik, który ułatwi wybór:
- pył, kurz, piasek: wycieraczka aluminiowa z wkładem tekstylnym,
- błoto, śnieg, resztki roślinne: wycieraczka aluminiowa z wkładem gumowym, szczotkowym albo mieszanym lub wycieraczka z gumy winylowej,
- intensywne zanieczyszczenia produkcyjne i techniczne: kratownica stalowa lub mata gumowa.