Porady

Co wziąć pod uwagę, wybierając wycieraczki do domu?

Powrót

Budowa domu i jego urządzanie to przedsięwzięcie, które wymaga dużo wysiłku i zaangażowania. Zadbane i zaaranżowane z pomysłem posesje przyciągają wzrok przechodniów i stają się obiektami sąsiedzkiej zazdrości. Na ich estetykę mają wpływ duże elementy, takie jak rodzaj zamontowanego ogrodzenia czy położonej kostki oraz detale – między innymi wycieraczki wejściowe. Jakie powinny być idealne maty do domu?

Jaką funkcję pełni wycieraczka przed domem?

Bardzo rzadko budowane w Polsce domy mają metraż mniejszy niż 100-150 m2. Utrzymanie takiej powierzchni w czystości to trudne zadanie, dlatego warto skoncentrować się na ograniczeniu ilości zanieczyszczeń, które dostają się do wnętrza. Pierwszą i najważniejszą barierą są wycieraczki zewnętrzne, które układa się przed drzwiami wejściowymi. Wysokiej jakości modele powinny charakteryzować się odpornością na zmienne warunki pogodowe oraz uszkodzenia mechaniczne. Istotne jest, by wycieraczki zewnętrzne były skuteczne i dzięki wkładom czyszczącym (winylowym i szczotkowym) dobrze usuwały z butów wszelkie zanieczyszczenia. Co więcej, warto szukać modeli, które ładnie się prezentują, by po zamontowaniu ozdabiały wejście do domu. Dobrym wyborem będą wytrzymałe i skuteczne wycieraczki z profilami aluminiowymi – na przykład maty marki Alumatex.

Czy trzeba zakładać w domu wycieraczki wewnętrzne?

Wysokiej jakości wycieraczki zewnętrzne skutecznie usuwają z butów większe zanieczyszczenia, takie jak woda, błoto, śnieg, czy kamienie i żwir. To jednak nie wystarczy, a najlepsze efekty oczyszczania podeszew można osiągnąć poprzez łączenie mat w systemy czyszczące. Dlatego za progiem domu należy rozłożyć kolejną wycieraczkę, najlepiej z wkładami czyszczącymi przystosowanymi do usuwania z obuwia piasku, kurzu, czy włókien tekstylnych i sierści zwierząt. Taką funkcję pełnią pasma wkładu rypsowego oraz szczotkowego. Dopiero dobrze oczyszczone buty można odstawić do całkowitego wyschnięcia.

Po co usuwać nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia z butów?

Niedokładnie oczyszczone podeszwy to zwiększone ryzyko dostania się wnętrza domu drobnych zanieczyszczeń, przede wszystkim ostrych ziarenek piasku. Wniesione do przedsionka kamyczki z łatwością zostaną przeniesione do innych pomieszczeń na domowych kapciach, czy skarpetkach. Ich obecność na podłodze możne spowodować uszkodzenie – wystąpienie nieestetycznych rys na panelach, deskach, a nawet płytkach. By uniknąć codziennego sprzątania, warto usuwać z butów drobne zanieczyszczenia, wykorzystując do tego celu wysokiej jakości wycieraczki wewnętrzne.

Jakie wycieraczki do wnętrza domu będą najlepsze?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by rozłożyć w domu modne wycieraczki wewnętrzne z nadrukami. Należy jednak zwrócić uwagę na ich jakość: rodzaj użytych materiałów, sposób wykonania oraz zapach. Często do produkcji ogólnie dostępnych mat wykorzystywana jest guma słabej jakości, która przed długi czas może wydzielać charakterystyczną woń. Atutem profesjonalnych wycieraczek jest ich trwałość (jakość materiałów użytych do produkcji oraz wykorzystywana technologia) i długość użytkowania – w niektórych modelach zużyte wkłady czyszczące można zastępować nowymi bez konieczności wymiany całych mat.

Wycieraczki do domu powinny być skuteczne – dobrze oczyszczać buty z zanieczyszczeń, trwałe i wystarczać na długo. Dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w profesjonalne wycieraczki zewnętrzne i wewnętrzne na przykład modele marki Alumatex.Sprawdź inne podobne wpisy