Porady
  1. Strona główna
  2. /
  3. Porady
  4. /
  5. Czym się kierować wybierając...

Czym się kierować wybierając idealne wycieraczki do biura?

Powrót

Przy zmiennej polskiej aurze, dobrej jakości wycieraczki powinny stanowić podstawowy element wyposażenia biura. Maty rozłożone przed wejściem zatrzymują zanieczyszczenia: brud, kurz i wodę, dzięki temu pomagają w utrzymaniu higieny w pomieszczeniach biurowych i obniżają koszty konserwacji posadzek. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając ideale wycieraczki do firmy?

Określenie natężenia ruchu

Maty gumowe oraz maty wejściowe mogą być różnej wielkość, a ich rozmiar trzeba dostosować do natężenia ruchu w budynku. Im więcej ludzi wchodzi do wnętrza i wnosi ze sobą zanieczyszczenia, tym większa powinna być powierzchnia ochronnych mat. Wycieraczki zewnętrze, które zajmują od 4 do 6 m2, są polecane do budynków o normalnym natężeniu ruchu, gdzie liczba wchodzących nie przekracza 250 osób dziennie. W firmach, które są każdego dnia odwiedzane przez ponad 2000 osób na przykład w centrach handlowych, czy dużych korporacjach rozłożone wycieraczki systemowe powinny zajmować powierzchnię od 27 m2 do 36 m2. Natężenie ruchu w biurze ma również wpływ na grubość zalecanych wycieraczek. Maty o grubości 12 mm doskonale sprawdzą się w budynkach o niewielkim natężeniu ruchu, a duża ilość zanieczyszczeń może wymagać położenia wycieraczek o grubości 19 mm. Niezwykle istotne przy rozmieszczaniu mat jest również ustalenie stref czyszczenia.

Zaplanowanie stref czyszczenia

Różnego rodzaju wycieraczki powinny być połączone ze sobą i tworzyć system skutecznie chroniący budynek przed zanieczyszczeniami. Optymalne zabezpieczenie zapewni ustalenie trzech stref czyszczenia, składających się z odpowiednio dobranych mat. W strefie I są umieszczane wycieraczki zewnętrzne lub kraty pomostowe. Ich rolą jest oczyszczenie wstępne obuwia z dużych zanieczyszczeń, takich jak śnieg, czy błoto. W II strefie – zwanej potocznie „wiatrołapem” z butów są usuwane pozostałości brudu (oczyszczanie wtórne) Ostatnim elementem systemu jest strefa III, (oczyszczanie końcowe i osuszanie) w której mogą leżeć funkcjonalne maty wejściowe o odpowiednim włosiu. Ich rolą jest osuszanie i oczyszczanie obuwia z wody i drobnych zanieczyszczeń, takich jak kurz i piasek. Przy wyborze wycieraczek do wnętrza istotne są rodzaje stosowanych wkładów.

Wybór odpowiednich wycieraczek wewnętrznych – rodzaje wkładów

Do zatrzymywania zanieczyszczeń dobrze nadają się wewnętrzne wycieraczki z wymiennym wkładem rypsowym, który skutecznie oczyszcza obuwie z ciekłych zanieczyszczeń. Maty wejściowe mogą mieć również wkład winylowy lub szczotkowy usuwające drobne zanieczyszczenia (nadają się do stosowania w II i III strefie czyszczenia). Łączenie różnych wypełnień, zapewnia najlepsze efekty oczyszczania poprzez zatrzymywanie różnego rodzaju zanieczyszczeń. Montując wycieraczki biurowe, warto pamiętać o bezpieczeństwie (maty muszą być stabilne i antypoślizgowe) oraz komforcie wchodzenia do firmy. 

Wycieraczki zewnętrzne – funkcjonalne kraty do czyszczenia obuwia

Przed budynkiem można rozłożyć antypoślizgowe maty gumowe, które skutecznie odprowadzają wodę i oczyszczają podeszwy z zanieczyszczeń. Świetnym rozwiązanie będą również kraty pomostowe, które można ułożyć na zewnątrz lub wewnątrz budynku – na przykład na hali produkcyjnej, czy magazynowej. Ten rodzaj wycieraczki doskonale usuwa duże zanieczyszczenia z butów (szczególnie śnieg i błoto), więc jest doskonałym wyborem do I lub II strefy czyszczenia.Sprawdź inne podobne wpisy