Porady

Czym się kierować wybierając idealne wycieraczki od Alumatex?

Powrót

Przy zmiennej polskiej aurze, dobrej jakości wycieraczki powinny stanowić podstawowy element wyposażenia biura. Maty rozłożone przed wejściem zatrzymują zanieczyszczenia: brud, kurz i wodę, dzięki temu pomagają w utrzymaniu higieny w pomieszczeniach biurowych i obniżają koszty konserwacji posadzek. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając ideale wycieraczki do firmy?

Określenie natężenia ruchu

Maty gumowe oraz maty wejściowe mogą być różnej wielkość, a ich rozmiar trzeba dostosować do natężenia ruchu w budynku. Im więcej ludzi wchodzi do wnętrza i wnosi ze sobą zanieczyszczenia, tym większa powinna być powierzchnia ochronnych mat. Wycieraczki zewnętrze, które zajmują od 4 do 6 m2, są polecane do budynków o normalnym natężeniu ruchu, gdzie liczba wchodzących nie przekracza 250 osób dziennie. W firmach, które są każdego dnia odwiedzane przez ponad 2000 osób na przykład w centrach handlowych, czy dużych korporacjach rozłożone wycieraczki systemowe powinny zajmować powierzchnię od 27 m2 do 36 m2. Natężenie ruchu w biurze ma również wpływ na grubość zalecanych wycieraczek. Maty o grubości 12 mm doskonale sprawdzą się w budynkach o niewielkim natężeniu ruchu, a duża ilość zanieczyszczeń może wymagać położenia wycieraczek o grubości 19 mm. Niezwykle istotne przy rozmieszczaniu mat jest również ustalenie stref czyszczenia.

Zaplanowanie stref czyszczenia

Różnego rodzaju wycieraczki powinny być połączone ze sobą i tworzyć system skutecznie chroniący budynek przed zanieczyszczeniami. Optymalne zabezpieczenie zapewni ustalenie trzech stref czyszczenia, składających się z odpowiednio dobranych mat. W strefie I są umieszczane wycieraczki zewnętrzne lub kraty stalowe. Ich rolą jest oczyszczenie wstępne obuwia z dużych zanieczyszczeń, takich jak śnieg, czy błoto. W II strefie – zwanej potocznie „wiatrołapem” z butów są usuwane pozostałości brudu (oczyszczanie wtórne) Ostatnim elementem systemu jest strefa III, (oczyszczanie końcowe i osuszanie) w której mogą leżeć funkcjonalne maty wejściowe o odpowiednim włosiu. Ich rolą jest osuszanie i oczyszczanie obuwia z wody i drobnych zanieczyszczeń, takich jak kurz i piasek. Przy wyborze wycieraczek do wnętrza istotne są rodzaje stosowanych wkładów.

Wybór odpowiednich wycieraczek wewnętrznych – rodzaje wkładów

Do zatrzymywania zanieczyszczeń dobrze nadają się wewnętrzne wycieraczki z wymiennym wkładem rypsowym, który skutecznie oczyszcza obuwie z ciekłych zanieczyszczeń. Maty wejściowe mogą mieć również wkład winylowy lub szczotkowy usuwające drobne zanieczyszczenia (nadają się do stosowania w II i III strefie czyszczenia). Łączenie różnych wypełnień, zapewnia najlepsze efekty oczyszczania poprzez zatrzymywanie różnego rodzaju zanieczyszczeń. Montując wycieraczki biurowe, warto pamiętać o bezpieczeństwie (maty muszą być stabilne i antypoślizgowe) oraz komforcie wchodzenia do firmy. 

Wycieraczki zewnętrzne – funkcjonalne kraty do czyszczenia obuwia

Przed budynkiem można rozłożyć antypoślizgowe maty gumowe, które skutecznie odprowadzają wodę i oczyszczają podeszwy z zanieczyszczeń. Świetnym rozwiązanie będą również kraty pomostowe, które można ułożyć na zewnątrz lub wewnątrz budynku – na przykład na hali produkcyjnej, czy magazynowej. Ten rodzaj wycieraczki doskonale usuwa duże zanieczyszczenia z butów (szczególnie śnieg i błoto), więc jest doskonałym wyborem do I lub II strefy czyszczenia.



Sprawdź inne podobne wpisy