Porady

Funkcjonalność wycieraczek wejściowych

Powrót

Wycieraczki wejściowe to bardzo szeroka kategoria produktów, które różnią się między sobą między innymi materiałem wykonania, konstrukcją, a także przeznaczeniem. Ich rola często jest znacznie bardziej rozbudowana niż tylko usuwanie zanieczyszczeń z butów. Jakie są główne funkcjonalności wycieraczek wejściowych?

Usuwanie zanieczyszczeń z podeszw butów

Oczywiście najważniejszą spośród nich jest stosowanie zanieczyszczeń, które ludzie transportują do obiektów na swoich butach. Tak naprawdę domowa wycieraczka pod drzwi, podobnie jak wycieraczka zewnętrzna w obiekcie biurowym, przemysłowym czy komercyjnym działają na podobnej zasadzie. Chropowata, niejednorodna powierzchnia usuwa zanieczyszczenia w sposób mechaniczny. Oczywiście na potrzeby domu jednorodzinnego lub mieszkania często wystarczy dobrej jakości wycieraczka tekstylna, natomiast w pozostałych obiektach należy sięgnąć po bardziej zaawansowane rozwiązania.

Usuwanie zanieczyszczeń z kół wózków i pojazdów

W dużych budynkach natężenie ruchu jest większe. Przy wejściu częściej znajduje się mata gumowa lub wykonana z aluminium wycieraczka o znacznie większej powierzchni. W tego typu obiektach powszechnie wykorzystuje się wycieraczki umieszczone w specjalnych osadnikach, do których opadają zanieczyszczenia. W dużych budynkach wymagania wobec wycieraczek są znacznie większe również dlatego, że wjeżdżają do nich także wózki, małe pojazdy i maszyny, które również potrafią stanowić źródło zanieczyszczeń.

Usuwanie nadmiaru wody i wilgoci

Wspomniane wycieraczki z osadnikiem często wyposażone są w jeszcze jedno udogodnienie w postaci odpływu. Dzięki temu nadmiar wody wypływa z osadnika do systemu kanalizacyjnego. W osadniku najczęściej umieszczana jest wycieraczka metalowa, na przykład wykonana z aluminium. Takie rozwiązanie sprawdza się w miejscach, gdzie w przypadku ulewnej pogody nadmiar wody nie odpływa samoistnie, a powierzchnia wymaga odpowiedniego drenażu. Systemy z osadnikiem powinny charakteryzować się wygodnym dostępem do tego ostatniego, aby w dowolnym momencie było możliwe jego wyczyszczenie.

Identyfikacja wizualna, dekoracja i reklama

Funkcją wycieraczek wejściowych, o której niekiedy się zapomina jest także identyfikacja wizualna. Współczesne wycieraczki i maty mogą zawierać spersonalizowane nadruki przygotowywane przez producentów na życzenie klienta, na przykład logo firmy lub inne elementy identyfikacji wizualnej. Dotyczy to zarówno wycieraczek tekstylnych, jak i mat wykonanych z gumy. Współczesne technologie drukarskie dają na tyle ciekawe efekty, że wycieraczki bardzo często stają się po prostu dekoracją budynku, przy okazji pełniąc swoje główne funkcje.

Wyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa

Ponadto, nie wolno zapominać, że stosowanie wycieraczek wejściowych ma bardzo duże znaczenie w kwestii bezpieczeństwa. Wycieraczka gumowa, a także stabilnie przymocowana do podłoża wycieraczka z metalu pełnią przy okazji funkcję antypoślizgową. Maty używane jako wycieraczki można w obiektach przemysłowych spotkasz w całym ciągu komunikacyjnym, gdzie zapewniają wyższe tarcie, a więc wyższy poziom bezpieczeństwa pracowników i innych osób odwiedzających budynek. Bardzo podobne, przynajmniej wizualnie, do gumowych wycieraczek są maty antyzmęczeniowe. W tym przypadku oprócz stabilnego przytwierdzenia do podłoża bardzo ważna jest elastyczność maty. Daje ona wyższy komfort pracownikom wykonującym swoje obowiązki w pozycji stojącej, która w dłuższej perspektywie niekorzystnie wpływa na kondycję mięśni i stawów.Sprawdź inne podobne wpisy