Porady

Jak stworzyć funkcjonalny system wycieraczek? Instrukcja krok po kroku

Powrót

Wycieraczki stanowią jeden z niezbędnych elementów wizualnych, który wpływa na budowanie wizerunku profesjonalnego przedsiębiorstwa. Zadbane wejście jest wizytówką – może przyciągać lub odstraszać klientów, czy kontrahentów. Warto zwrócić uwagę na to, by wybrane maty pełniły nie tylko funkcję reprezentacyjną, ale przede wszystkim skutecznie zbierały zabrudzenia z butów. Pomoże w tym profesjonalny system wycieraczek, który powinna wdrożyć każda firma.

Sprawdź wycieraczki od Alumatex:

Krok pierwszy: określenie natężenia ruchu w budynku

To, jaki rodzaj wycieraczek najlepiej sprawdzi się w firmie, zleży przede wszystkim od natężenia ruchu. Należy określić, ile osób każdego dnia wchodzi i wychodzi z budynku. Jeśli przedsiębiorstwo jest małe, może okazać się, że ruch generuje jedynie 15 pracowników oraz kurierzy dostarczający towary. W przypadku dużych korporacji ilość codziennych wejść i wyjść może wynieść nawet kilka tysięcy. To, ile osób codziennie stąpa po wycieraczkach, powinno mieć odzwierciedlenie w ich wielkości – powierzchni ułożonych mat. Wraz ze wzrostem natężenia ruchu, wycieraczki powinny zajmować coraz więcej metrów kwadratowych.

Krok drugi: ustalenie stref czyszczenia

Przed wyborem wycieraczek każdy budynek trzeba podzielić na strefy – to w nich zostaną ułożone maty o odpowiednich właściwościach. Po co wyznaczać poszczególne obszary dla wycieraczek? Różnorodne powierzchnie czyszczące mają doprowadzić do kompleksowego usunięcia z podeszw butów małych (piasku lub kurzu) i dużych zanieczyszczeń (błota, czy kamieni oraz wody). By zachować odpowiednią kolejność czyszczenia, istotne jest właściwe rozplanowanie ułożenia wycieraczek. Dobrze zaprojektowane systemy, które składają się z wysokiej jakości mat, mogą zatrzymać nawet 80% wnoszonego do budynku brudu!

Pierwsza strefa czyszczenia znajduje się przed budynkiem, gdzie z butów usuwane są duże zabrudzenia, takie jak śnieg, czy błoto. Strefa druga to inaczej „wiatrołap”. W niej podeszwy są oczyszczane z pozostałości większych zanieczyszczeń, by w strefie trzeciej pozostały do usunięcia jedynie kurz lub piasek oraz woda, która na końcowym etapie czyszczenia zostaje skutecznie wchłonięta przez maty. Każda ze stref pełni inną funkcję, dlatego stosowane w nich wycieraczki również powinny różnić się właściwościami.

Krok trzeci: wybór wysokiej jakości wycieraczek

Dobierając wycieraczki do biura, należy pamiętać o ich wielkości – nie powinny mieć mniej niż około 60 centymetrów długości oraz szerokość odpowiadającą drzwiom wejściowym. Nowoczesne maty są ciekawie zaprojektowane i ładnie wykonane. Ich zakup i ułożenie to inwestycja na lata. Najważniejsze jest dostosowanie rodzaju wycieraczek oraz wkładów – wypełnień. W budynkach biurowych świetnie sprawdzają się wycieraczki aluminiowe – na przykład wysokiej jakości maty marki Alumatex, które można stosować wewnątrz i na zewnątrz. Doskonałej jakości wymienne wkłady, aluminiowe profilowe oraz łatwość montażu – to podstawowe cechy, jakie powinny mieć dobre wycieraczki.

Ułożenie wysokiej jakości mat przed budynkiem oraz w hallu to kreowanie wizerunku firmy, która dba o czystość, porządek i jest godna zaufania. Warto pamiętać również o tym, że dbanie o posadzki przełoży się na znaczne obniżenie kosztów sprzątania, czyli pozwoli osiągnąć w skali roku realne oszczędności, a co więcej – przedłuży również żywotności posadzki.



Sprawdź inne podobne wpisy