Porady

Jak często wymieniać wycieraczki?

Powrót

Wycieraczki rozkłada się po to, by osuszały i usuwały wszystkie zabrudzenia z podeszew obuwia. Maty to najtańszy i najlepszy sposób dbania o czystość posadzek w biurze lub podłóg w domu. Zbierają piasek i żwirek ze spodów butów, pomagają chronić delikatną powierzchnię paneli, płytek, czy desek przed zarysowaniem i uszkodzeniem. Wycieraczki zewnętrzne i wewnętrzne najlepiej spełniają swoją funkcję, gdy są w dobrym stanie. Po czym poznać, że maty wymagają zmiany i jak często należy kłaść nowe egzemplarze?

Sprawdź wycieraczki od Alumatex:

Najlepsze wycieraczki zewnętrzne i wewnętrzne

Wycieraczki, ze względu na przeznaczenie, dzielone są na zewnętrzne, które układa się przed budynkiem i wycieraczki wewnętrzne – do wiatrołapu lub przedsionka. Na zewnątrz najczęściej stosuje się maty z profilem aluminiowym z wkładami winylowymi albo czyszczącymi szczotkami. Do skutecznego usuwania zabrudzeń polecane są wycieraczki z dwoma rodzajami wkładów, ułożonymi naprzemiennie tak, jak w modelu Alumata BETA-GAMMA STANDARD 12/30 mm marki Alumatex. Wycieraczki do wnętrz są wyposażane we wkłady szczotkowe, winylowe, ale również rypsowe, które oczyszczają buty z najdrobniejszych zanieczyszczeń – piasku i kurzu. Doskonałe efekty zapewnia połączenie wkładów rypsowego i winylowego marki Alumatex model Alumata Alfa-Gamma STANDARD 19/30 mm.

Po czym poznać, że wycieraczka wymaga wymiany?

W zależności od zastosowanego wkładu wycieraczki będą się różnie zużywać. Pierwszym sygnałem, że maty tracą swoje właściwości, jest zwiększona ilość zanieczyszczeń w pomieszczeniu. Jeśli brud i piasek dostają się do wnętrza pomimo założenia odpowiedniego systemu czyszczącego, warto przyjrzeć się wycieraczkom. Znaczenie ma:

Rozwiązanie problemu – czyszczenie wycieraczek

Po dokładnych oględzinach, a przed wyborem nowego modelu, warto zastanowić się nad wyczyszczeniem wycieraczek. To dobre rozwiązanie, szczególnie gdy maty są pokryte plamami. Można skorzystać z usług profesjonalnych firm, które zajmują się przywracaniem blasku zakurzonym i zabłoconym wycieraczkom. Dopiero gdy maty będą czyste, należy dokładnie je obejrzeć w dziennym świetle i ocenić ich stan ogólny oraz jakość tworzywa. Być może okaże się, że to brud obniżył walory czyszczące wycieraczek – wówczas wyprane będą jak nowe!

Jak szybko wymieniać zużyte wycieraczki?

Na trwałość wycieraczek mają wpływ przede wszystkim: natężenie ruchu, lokalizacja budynku oraz odpowiednie, regularne czyszczenie. To, jak szybko będzie trzeba wymienić maty na nowe, zależy również od ich jakości. Najczęściej popełnianym błędem jest wybieranie najtańszych modeli, które po kilku tygodniach przestają dobrze spełniać swoją funkcję. Warto pamiętać, że w budynkach o wysokim lub średnim natężeniu ruchu powinny być zamontowane profesjonalne systemy czyszczące. Odpowiednio dobrane i konserwowane wycieraczki mogą być z powodzeniem użytkowane przez kilka sezonów.



Sprawdź inne podobne wpisy