Porady

Jak dbać o podłogi w domu?

Powrót

Po wejściu do wnętrza domu wzrok odruchowo kieruje się w stronę podłogi – to naturalne sprawdzenie, czy nie ma na drodze żadnych przeszkód. Zaproszeni do domu goście rozglądają się po posadzce również w poszukiwaniu miejsca, gdzie mogą wytrzeć i postawić buty. Spojrzenie na podłogę może dać szybkie rozeznanie czy mieszkanie jest utrzymane w czystości i porządku. Warunkiem, by ukochany dom zawsze wyglądał reprezentacyjnie, jest zadbana posadzka. Oto kilka porad, jak zatroszczyć się o domowe podłogi.

Sprawdź wycieraczki od Alumatex:

Dokładne czyszczenie podłóg

Największym wrogiem powierzchni płaskich w domu jest przynoszony na butach oraz łapach zwierząt piasek. Jego malutkie drobinki szybko przemieszczają się z przedsionka do reszty mieszkania, skutecznie kalecząc podłogę. Na klasę odporności domowej posadzki ma wpływ materiał, z jakiego została wykonana. By uchronić powierzchnię przed zniszczeniem, należy zadbać o jej dokładne czyszczenie. Najwięcej wysiłku należy włożyć w codzienną pielęgnację podłogi drewnianej zarówno lakierowanej, jak i olejowanej. Niezbędne jest jej systematyczne odkurzanie – usuwanie piaski i brudu, który może uszkodzić szlachetne, poryte lakiery deski.

Podłoga olejowana jest nieco bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne, ale to wciąż delikatniejsze tworzywo niż panele wykonane z materiałów drewnopochodnych. W walce o piękny wygląd podłóg ogromne znaczenie ma dobór środków czyszczących. W tym wypadku należy dokładnie czytać etykiety i szukać preparatu przeznaczonego do czyszczonej nawierzchni. Mycie podłogi w kuchni i łazience jednym preparatem, a stosowanie oddzielnego środka do czyszczenia pokoju może wydawać się niepotrzebnym komplikowaniem życia. Jednak używanie różnych detergentów powinno stać się domowym standardem, jeśli podłoga ma doskonale wyglądać i pozostać przez lata w nienagannym stanie. Ważna jest również staranna konserwacja posadzki.

Odpowiednia i staranna konserwacja

Miłośnicy podłóg wykonanych z drewna powinni pamiętać również o wykonywaniu bardziej zaawansowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Na liście znajdzie się czyszczenie specjalnym mydłem i natłuszczanie – w przypadku desek olejowanych oraz nakładanie pasty, która będzie chroniła i wzmacniała warstwę lakieru. Takie zabiegi najlepiej wykonywać raz w miesiącu. Na podłogę pokrytą drewnem olejowanym warto jeden lub dwa razy do roku nakładać olej. Lakierowane deski będą wymagały co 5-10 lat cyklinowania – szlifowania za pomocą specjalnej maszyny. Taki zabieg to wspaniały i skuteczny sposób na odnowienie połogi, pozbycie się rys i plam. Po nim należy na surowe deski nałożyć nową warstwę lakieru. Decydując się na cyklinowanie, trzeba wziąć pod uwagę, że za każdym razem usuwana jest cienka warstwa deski. Dlatego, jeśli podłoga jest zabytkowa i stanowi dumę rodową, lepiej skoncentrować się na codziennym dbaniu o nią, a z usługi szlifowania korzystać nie częściej niż raz na dekadę.

Codzienne dbanie o podłogę

W użytkowaniu podłogi niezwykle istotne jest codzienne dbanie o nią. Jeśli w domu założone są przepiękne deski, warto zadbać o odpowiedni system wycieraczek zewnętrznych i wewnętrznych. Starannie dobrane i zamontowane przed drzwiami maty skutecznie usuną zanieczyszczenia z obuwia i sprawią, że do środka domu zostanie wniesiona minimalna ilość zanieczyszczeń. Jeśli we wnętrzu również znajdzie się odpowiedniej klasy wycieraczka, żaden brud i piasek nie będzie miał wstępu do dalszych pomieszczeń. Wysokiej jakości wycieraczki aluminiowe zewnętrzne i wewnętrzne zostały tak opracowane przez Alumatex, by stanowić skuteczną pomoc w dbaniu o domowe podłogi. Warto popracować nad tym, by cała rodzina wyrobiła w sobie nawyk starannego wycierania butów!

Domowe podłogi są ważną wizytówką i mają wpływ na wizerunek całego domu. Chcąc zadbać o piękne i kosztowne drewniane posadzki, warto pamiętać o ich codziennej pielęgnacji i konserwacji zgodnej z zaleceniami producenta. Pomocne okaże się na pewno zamontowanie wysokiej jakości wycieraczek, które będą stanowiły skuteczną barierę dla zanieczyszczeń.



Sprawdź inne podobne wpisy