Porady

Jak dobrać odpowiednią wycieraczkę do rodzaju obiektu?

Powrót

Wszystkie obiekty, w których przebywają ludzie łączy jedno. Jeśli pragniemy zachować w nich czystość, pierwszym krokiem do sukcesu jest zredukowanie liczby zanieczyszczeń dostających się do wnętrza budynku. W tej kwestii kluczową rolę odgrywają wycieraczki. Jakie produkty i modele najlepiej sprawdzają się w obiektach o różnym charakterze? Na co zwrócić uwagę przy wyborze wycieraczki?

Wycieraczki do domu

W pierwszej kolejności zajmijmy się wycieraczkami przeznaczonymi do domów mieszkalnych. Wybierając je nierzadko bagatelizujemy ich walory funkcjonalne zwracając uwagę jedynie na estetyczny wygląd produktów dostępnych w supermarketach czy w sklepach z artykułami służącymi do dekoracji wnętrz. To spory błąd, zwłaszcza że jeden z tych atrybutów zupełnie nie wyklucza drugiego. Wycieraczka pod drzwi może być zarówno elegancka, jak i funkcjonalna i solidna.

Zdecydowanie warto zwrócić się ku produktom profesjonalnym. Dzięki temu znacząco ograniczamy ilość piasku i innych zabrudzeń dostających się do wnętrza na podeszwach butów, co korzystnie odbija się na kondycji parkietu. W tej kategorii znajdują się zarówno wycieraczki tekstylne, jak i gumowe i metalowe. Pierwsze spośród nich powinny zawierać odpowiednią powierzchnię antypoślizgową, a z wierzchu wykonane z solidnego materiału włosie, na przykład nylonowe. Przed wejściem do domu świetnie sprawdzą się mocowane w profilach aluminiowych wycieraczki metalowe, a także łatwe w czyszczeniu modele gumowe.

Wycieraczki w obiektach handlowych i biurowych

Przed wycieraczkami przeznaczonymi do obiektów biurowych i handlowych należy postawić większe wymagania, ze względu na wyższe natężenie ruchu. Ponadto nierzadko muszą się one zmierzyć z relatywnie ciężkimi wózkami sklepowymi czy inwalidzkimi. Najlepszym wyborem będzie w tym przypadku wycieraczka metalowa wykonana z aluminium z odpowiednim wkładem.

Wkłady wykonuje się z różnorodnych materiałów, które powinna cechować odporność na warunki atmosferyczne, jeśli produkt ma działać jako wycieraczka zewnętrzna. Dostępne na rynku wysokiej jakości wkłady czyszczące najczęściej mają charakter szczotkowy, winylowy lub tekstylny do użytku wewnątrz. W tej ostatniej roli świetnie prezentować się będą maty tekstylne z wysokiej jakości włosiem, zwłaszcza że istnieje możliwość ich personalizacji.

Wycieraczki do obiektów przemysłowych

Jeśli chodzi o wytrzymałość, największe wymagania należy stawiać przed wycieraczkami przeznaczonymi do budynków przemysłowych, chociaż wszystko zależy od charakteru obiektu. Najczęściej spotykanym w nich wariantem jest wycieraczka gumowa bądź wycieraczka aluminiowa. Zdarzają się również kraty stalowe, które pomagają w odprowadzaniu wilgoci.

Bardzo często w tego typu obiektach spotkamy wycieraczki osadzone w profilach najazdowych, które ułatwiają transport sprzętu, a nawet pojazdów. Bardzo ciekawą kategorię produktów stanowią maty antyzmęczeniowe, choć nie są one stricte wycieraczkami. Przyczyniają się one do wyższego komfortu pracowników wykonujących swoje zadania w pozycji stojącej. Te gumowe maty mają bowiem właściwości amortyzujące.Sprawdź inne podobne wpisy