Porady

Jak odświeżyć dom na wiosnę?

Powrót

Wiosną, gdy wszystko budzi się do życia, nowa energia wstępuje również we właścicieli domów. Wraz z nastaniem ciepłych dni rozpoczynają generalne porządki w ogrodach, na strychach i w garażach. Jakie prace warto zaplanować na wiosnę, by móc podczas letnich miesięcy wypoczywać w zadbanym domu?

Dokładny przegląd domu po zimie

Zimą w Polsce słupek rtęci coraz rzadziej spada poniżej zera. Mrozy zastąpiły deszcze i przymrozki, które mają negatywny wpływ na stan techniczny budynków. Dlatego właściciele nieruchomości powinni po zimie obowiązkowo sprawdzić stan dachu o rynien, drzwi oraz okna. Wszystkie drobne naprawy najlepiej wykonywać od razu lub szybko wezwać do nich fachowca. Warto również ocenić stan pieca centralnego ogrzewania, który był zimą mocno eksploatowany, kominek oraz cała wentylacja. Wiosna to dobry czas, by wezwać kominiarza na przegląd i przygotować się na kolejny sezon. Czujne oko gospodarza powinno również zwrócić uwagę na sztachety ogrodzenia, wrota garażowe oraz bramę wjazdową – być może te elementy będą wymagały odmalowania. Po wykonaniu niezbędnych prac gospodarskich trzeba przeprowadzić generalne wiosenne porządki.

Sprzątanie domu na wiosnę

Porządki wiosenne obejmują sprzątanie domu, garażu i ogrodu. W mieszkaniu należy umyć okna, wyprać firanki i zasłonki, wyczyścić dokładnie podłogi, a dywany i meble tapicerowane odświeżyć odkurzaczem piorącym lub parowarem. Po zimie warto ocenić również jakość wkładów w wycieraczkach wejściowych. Jeśli są zużyte, dobrze wymienić je na nowe. Doskonałej jakości wycieraczki z wymiennymi wkładami ma w swojej ofercie polski producent Alumatex. Dobrze zrobić również przegląd nagromadzonych przedmiotów i usunąć z domu oraz z garażu te, które nie są już potrzebne. Rzeczy można sprzedać, a dodatkową gotówkę przeznaczyć na zakup roślin do ogrodu.

Przygotowanie ogrodu do sezonu grillowego

Przydomowa roślinność wymaga po zimie przede wszystkim usunięcia suchych liści i patyków. To również dobry czas na przycięcie pędów odmian pnących. Gdy słońce zacznie przygrzewać, można wyjąć meble ogrodowe schowane na zimę. Jeśli są wykonane z drewna, trzeba je pokryć nową warstwą lakieru lub pomalować lakierobejcą. Plastikowe krzesła i stół najlepiej umyć wężem ogrodowym i płynem do mycia naczyń lub octem. Nadejście wiosny to dla wielu właścicieli domów również czas na przeprowadzenie remontu.

Odświeżenie domu, a może remont?

Jeśli w planach jest wiosenny remont, najlepiej już na początku zimy zarezerwować termin u ekipy budowlanej. Chłodne miesiące to idealny czas, aby dokładnie zaplanować nową aranżację kuchni lub przedpokoju, by – gdy tylko pozwoli na to pogoda – ruszyć z remontem.

Odświeżenie domu na wiosnę wymaga dokonania starannego przeglądu stanu technicznego nieruchomości oraz zorganizowania generalnych porządków, które obejmą również ogród. Może okazać się, że nadejście cieplejszej pory roku to również doskonała okazja do przeprowadzenia remontu. Najlepiej odpowiednio wcześniej zamówić ekipę i nie zwlekać z pracami, by latem komfortowo wypoczywać.



Sprawdź inne podobne wpisy