Porady

Jak ograniczyć koszty sprzątania w firmie?

Powrót

Pomieszczenia firmowe pełnią istotną funkcję reprezentacyjną. Inwestorzy chcą poznać, jak działa przedsiębiorstwo, klienci przyjeżdżają, by obejrzeć proponowane rozwiązania, kurierzy przynoszą paczki, listonosz pocztę, a dostawcy zamówione towary. Codziennie do wnętrza firmy wchodzą pracownicy, którzy chcą czuć się komfortowo w miejscu, w którym spędzą kolejne kilka lub kilkanaście godzin. Dlatego tak ważne jest, by pomieszczenia biurowe, hale magazynowe, czy warsztaty były utrzymane w czystości i porządku. Profesjonalne sprzątanie kosztuje niemało, warto więc znać kilka sposobów na ograniczenie kosztów czyszczenia firmy.

Skorzystanie z usług firmy zewnętrznej

Bardzo opłacalnym finansowo rozwiązaniem może okazać się nawiązanie współpracy z firmą sprzątającą. W ten sposób usługa sprzątania będzie mogła zostać zaksięgowana do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorstwa. Co więcej, profesjonale firmy sprzątające używają wysokiej jakości sprzętu – odkurzaczy i mopów oraz chemii przemysłowej, a nad zespołem pracowników czuwa przełożony, który dba o właściwą realizację zapisów umowy. Trzeba jednak pamiętać, że osoby wyznaczone do sprzątania będą wchodziły do pomieszczeń biurowych po zamknięciu firmy. Ze względu na poufność danych wiele przedsiębiorstw rezygnuje z powierzenia sprzątania zewnętrznemu partnerowi na rzecz zatrudnienia pracownika.

Zatrudnienie pracownika do sprzątania

Niewielkie pomieszczenia biurowe może regularnie sprzątać osoba prywatna. Najlepiej, by przyjeżdżała w godzinach, gdy firma jest zamknięta – wieczorem lub wcześnie rano – i czyściła wnętrza, nie dezorganizując pracy. Sprzątania chętnie podejmują się osoby będące na emeryturze. Zatrudniane są przez firmy na umowę-zlecenie i dorabiają do otrzymywanego od ZUS-u świadczenia. Pracownika do sprzątania najlepiej szukać poprzez znajomych – ważne, by był on sumienny, dokładny i godny zaufania. Należy również pamiętać o wyposażeniu firmowej szafki w odpowiednie środki czystości i zakup niezbędnego sprzętu. Jeśli osoba do sprzątania będzie musiała przyjeżdżać codziennie i poświęcić dużo czasu na uporządkowanie firmy, koszty jej zatrudnienia będą wysokie. Co zrobić, by je ograniczyć?

Utrzymanie porządku na stanowiskach pracy

Warto uczynić codzienne sprzątanie stanowiska pracy obowiązkiem i ważnym elementem kultury organizacyjnej. Pracownicy mogą mieć dostęp do podstawowych środków czystości i przed opuszczeniem budynku samodzielnie przetrzeć biurko, umyć kubki, czy talerzyki. To podstawowe czynności, które sprawią, że z blatów znikną okruchy, zaschnięte ślady po kawie i herbacie. W pomieszczeniu będzie przyjemniej pachniało, a kolejny dzień będzie można zacząć od wypicia kawy w czystym kubku. Zasady te pozwolą ograniczyć korzystanie z usług profesjonalnego sprzątania z pięciu razy w tygodniu do dwóch lub trzech. Zarząd firmy powinien być konsekwentny w egzekwowaniu od pracowników utrzymania czystości w miejscu pracy.

Zamontowanie odpowiednich wycieraczek

Kolosalny wpływ na ograniczenie kosztów sprzątania będzie miało zamontowanie odpowiednich wycieraczek. Profesjonalne systemy czyszczące to skuteczny sposób na redukcję wnoszonych do wnętrza biura zanieczyszczeń. Warto zainwestować w wysokiej jakości maty wejściowe z wymiennymi wkładami. Świetnie sprawdzają się wycieraczki aluminiowe polskiej marki Alumatex, które skutecznie oczyszczają podeszwy z wody, błota i zanieczyszczeń, takich jak żwir, czy piasek. Czyste podłogi i uporządkowane biurka, dzięki wdrożeniu dobrych praktyk w firmie to skuteczny sposób na znaczne ograniczenie kosztów sprzątania.Sprawdź inne podobne wpisy