Porady

Praktyczne porady – jak szybko i skutecznie sprzątać w domu

Powrót

U wielu osób sprzątanie znajduje się na czele listy znienawidzonych zajęć. Odkurzanie, wycieranie mebli, czy mycie podłogi jawią się niczym najgorszy koszmar. Z drugiej strony w dobie programów telewizyjnych o sprzątaniu, brudne i zakurzone mieszkanie nie jest powodem do dumy. Oto kilka praktycznych porad, z którymi skuteczne, a przede wszystkim szybkie, sprzątanie domu stanie się łatwiejsze!

Regularność kluczem do sukcesu

Wizja generalnych domowych porządków, które zajmą całą sobotę, może przyprawić o ból głowy nawet miłośników czystości. W sprzątaniu domu czy mieszkania najważniejsza jest regularność. Wykonywanie tych samych czynności w konkretne dni tygodnia kojarzy się z nudą, ale jest kluczem do sukcesu! W każdym tygodniu – jeśli taki cykl został zaplanowany – można wybrać jeden obszar z każdego pokoju i sprzątnąć go dokładnej. To dobra metoda na to, by cieszyć się zadbanym mieszkaniem. A gdyby tak sprzątanie stało się zajęciem kreatywnym?

Łączenie przyjemnego z pożytecznym

W dobie nowych technologii zarówno sprzątanie, jak i inne, domowe czynności można połączyć z robieniem czegoś pożytecznego. Pierwszy na liście jest taniec – myjąc, czy odkurzając podłogę można śpiewać i kręcić piruety. To podwójna korzyść dla sylwetki i jednocześnie dobry sposób na poprawę humoru. Modne jest także słuchanie podcastów lub audiobooków podczas sprzątania. Jak sprawić, by wykorzystać czas sprzątania maksymalnie efektywnie? Wystarczy włączyć nagranie w obcym języku! Jakie inne patenty pomogą zapanować nad domowym chaosem?

Wystarczy 10 minut dziennie

W wielu domach stosowana jest zasada 10 minut dziennie. Zakłada ona, że każdego dnia porządki będą wykonywane jedynie przez ściśle wyznaczony odcinek czasu. Można ustawić minutnik, by go nie przekroczyć. Kilka minut wystarczy na wytarcie kurzu w jednym pomieszczeniu, rozpakowanie zmywarki, czy podlanie kwiatów. Inną, równie popularną zasadą jest ta, by od razu na miejsce odkładać te rzeczy, których sprzątnięcie później zajmie nie więcej niż 30 sekund. W ten sposób nie trzeba pamiętać o odwieszeniu kurtki do szafy, czy włożeniu butów do pudełka. Jakie są inne metody na to, by sprostać generalnym porządkom?

Sposób na generalne porządki

Gruntowne sprzątanie trzeba odpowiednio zaplanować. Można podzielić pracę na pokoje lub czynności, które będą wykonywane. Ta druga metoda pozwala lepiej usystematyzować sprzątanie i wykorzystać swój czas. Dobrze zaangażować do pomocy również domowników, szczególnie dzieci. Maluchy mogą więcej nabałaganić niż sprzątnąć, ale kluczowe znaczenie ma tutaj ich edukacja, a umiejętność sprzątania na pewno przyda im się w dalszym, dorosłym już życiu. Jeśli dom jest duży, można kilka razy do roku skorzystać z pomocy pani sprzątającej, która umyje okna, zdejmie i zawiesi zasłony, czy powyciera kryształy. O czym jeszcze trzeba pamiętać podczas zaprowadzania porządku we własnym domu?

Dobre nawyki

Duże znaczenie mają również dobre nawyki – chowanie rzeczy, regularne zmywanie, czy opróżnianie koszy na śmieci. Sprzymierzeńcem w dbaniu o domowy porządek mogą okazać się ponadto wycieraczki. Produkty doskonałej jakości do mieszkań i biur oferuje polska marka Alumatex. Gotowe wycieraczki mają wymienne wkłady, które można zmieniać tak często, jak jest to potrzebne, bez wyrzucania stelaża.

W domowym sprzątaniu liczy się dobra organizacja i regularność. Słuchanie podcastów, czy audiobooków sprawi, że czas przeznaczany na znienawidzoną czynność minie w okamgnieniu.Sprawdź inne podobne wpisy