Porady

Jak uniknąć brudnej podłogi w domu?

Powrót

Wykańczając wnętrze domu lub mieszkania często sporą część budżetu przeznaczamy na parkiet. Zwracamy uwagę nie tylko na aspekt funkcjonalny, ale w dużej mierze także estetykę. Ponadto, skoro podłoga stanowi pokaźną inwestycję, warto odpowiednio o nią dbać poprzez czyszczenie i pielęgnację. Dziś prezentujemy kilka użytecznych wskazówek odnośnie troski o domowy pakiet. 

Lakierowanie czy olejowanie?

Zanim jednak przejdziemy do metod pielęgnacji, warto zastanowić się nad sposobem zabezpieczenia drewnianej podłogi. Do wyboru pozostają lakiery, które obecnie niekoniecznie muszą zapewniać błyszczący efekt. Taka podłoga jest dobrze zabezpieczona przed ścieraniem i przy odpowiednim użytkowaniu cieszy nasze oczy przez wiele lat bez konieczności konserwacji.

Alternatywę dla lakieru stanowi olej utwardzany pod wpływem promieni UV lub naturalny utwardzający się poprzez kontakt z tlenem. Olejowane podłogi znajdują swoich zwolenników przede wszystkim wśród miłośników naturalnej barwy i struktury drewna. Należy jednak pamiętać, że ten sposób zabezpieczenia podłogi wiąże się z koniecznością częstego powtarzania olejowania, nawet trzy razy w roku. Czyszczenie parkietu nie będzie wystarczające.

Jak prawidłowo czyścić domową podłogę?

Myśląc o czyszczeniu podłogi najczęściej przywołujemy na myśl mop. Warto jednak wiedzieć, że nadmiar wody i detergentów bardzo szkodzi parkietowi i ogranicza jego długowieczność. Drewno pęcznieje bowiem pod wpływem wilgoci, a nawet najlepszy lakier nie zagwarantuje, że woda nie przedostanie się w szczeliny pomiędzy poszczególnymi deskami.

Dlatego mycie podłogi należy przeprowadzać wyłącznie przy użyciu detergentów zalecanych przez producenta i ściśle je dawkować. Sam proces zasługuje natomiast bardziej na miano przecierania, ponieważ ilość mieszanki wody i środków czyszczących ograniczamy do absolutnego minimum. Zbyt częste, intensywne, a przede wszystkim obfite mycie podłogi może znacząco skrócić jej żywot i bardzo negatywnie wpłynąć na estetykę. Nawet najlepsza wycieraczka pod drzwi nie zapobiegnie temu procesowi.

Odkurzanie drewnianej podłogi

Prawidłowe czyszczenie podłogi odbywa się przede wszystkim na sucho. Dzięki temu w delikatny sposób pozbywamy się najgroźniejszych dla pakietu drobinek piasku i kurzu, które rysują jego powierzchnię. Parkiet, na którym pojawiają się rysy prezentuje się nieestetycznie, a także zdecydowanie łatwiej się brudzi, ponieważ to właśnie w drobnych wgłębieniach zbiera się większość zanieczyszczeń.

Do codziennego czyszczenia podłogi w mniejszym mieszkaniu powinna wystarczyć szczotka do zamiatania. W przypadku większych powierzchni, a także gruntownych, na przykład cotygodniowych porządków warto jednak sięgnąć po odkurzacz. Jest jednak bardzo istotne, aby odpowiednio dobrać jego końcówkę. Na drewnianym parkiecie lepiej sprawdzi się końcówka bez kółek z odpowiednimi szczotkami, która nie przyczyni się do jego dalszego rysowania.

Newralgiczne powierzchnie

Podłogę warto zamiatać nawet codziennie, zwłaszcza w newralgicznych powierzchniach. Należą do nich oczywiście okolice drzwi wejściowych, Ponieważ większość zanieczyszczeń trafiających na podłogę przynosimy na naszym obuwiu. Dobrą praktyką jest oczywiście zdejmowanie butów tuż przed drzwiami i korzystanie ze specjalnej półki. Codziennego odkurzania wymagać mogą także ciągi komunikacyjne, czyli przedpokój i korytarze. We wnętrzu domu nie powinniśmy oczywiście chodzić w obuwiu.

Dobór odpowiedniej wycieraczki

Pierwszym krokiem do czystej podłogi jest natomiast skuteczne oczyszczanie podeszw butów przed wejściem do domu. Wycieraczka spełni swoją rolę prawidłowo, pod warunkiem, że będzie produktem dobrej jakości. Takie nie zawsze da się jednak znaleźć w supermarketach czy sklepach z dekoracjami do domu, gdzie większą uwagę zwraca się na design.

Sprawdź wycieraczki od Alumatex:

Wybierając wycieraczkę pod drzwi warto sięgnąć po produkty profesjonalne. Coraz większą popularnością cieszą się maty tekstylne wykonane z solidnych materiałów. W przypadku spodu może to być trwały kauczuk nitrylowy, a rolę przędzy odgrywa nylonowe włókno. Tego typu maty nierzadko prezentują się naprawdę ciekawie, choćby ze względu na możliwość personalizacji.

Przed wejściem do domu świetnie spisze się także wycieraczka gumowa. Do jej zalet zaliczają się między innymi bardzo łatwe czyszczenie, skuteczność, jak również antypoślizgowy charakter. Budując dom możemy także postawić na trwałe rozwiązanie, jakim jest wycieraczka na przykład aluminiowa. Tego rodzaju produkt można umieścić w ramie montażowej na powierzchni gruntu, co znacznie zwiększy poziom komfortu. Nowoczesne modele posiadają specjalne wkłady szczotkowe i winylowe, które są wymienne i doskonale radzą sobie z zanieczyszczeniami znajdującymi się na podeszwach obuwia.



Sprawdź inne podobne wpisy