Porady

Jak urządzić funkcjonalny przedpokój?

Powrót

Przedpokój to wizytówka każdego domu, dlatego powinien być ładny i funkcjonalny. Kilka metrów kwadratowych przestrzeni od drzwi wejściowych do części użytkowej mieszkania trzeba dobrze zagospodarować. Co należy wziąć pod uwagę, planując aranżację przedpokoju?

Sposób na przestronny przedpokój

W mieszkaniach w bloku przedpokój to najczęściej niewielka i wąska przestrzeń. Z początku urządzenie na planie prostokąta funkcjonalnego miejsca może wydawać się bardzo trudne. Przecież w każdym przedpokoju znajduje się naprawdę dużo rzeczy! Na wieszakach wiszą okrycia wierzchnie, w szafce przechowywane są szale, buty, czy czapki i parasolki. Na wycieraczce stoją buty wszystkich domowników, czasami tworzy się z nich pokaźna kolekcja. Wąski hall musi pomieścić zakupy, rower, czy wózek. Jak zaaranżować tak wymagającą przestrzeń? Odsłonięcie ścian i pokrycie ich powierzchni gładzią sprawi, że hall stanie się bardziej przestronny. Jakie kolory najlepiej pasują do niewielkiego przedpokoju? Warto skupić się na barwach, które optycznie powiększą przestrzeń. Doskonale sprawdzają się jasne odcienie – biel, beż, crème, błękit, lawenda, pistacja, jasna szarość. Hall w delikatnych kolorach będzie wyglądał na większy. Co jeszcze można zrobić, by wąski przedpokój wydawał się bardziej obszerny?

Powiększenie przestrzeni za pomocą światła

Światło jest cennym sprzymierzeńcem w walce o dodatkowe metry. Im więcej lamp i innych źródeł światła, tym korytarzyk będzie sprawiał wrażenie większego. Po co warto sięgnąć, by rozświetlić przedpokój? Do wyboru są plafony ścienne i sufitowe, kinkiety, wąskie lampy stojące, industrialne modele wiszące, czy reflektory. Warto zdecydować się również na powieszenie lustra. To bardzo funkcjonalny dodatek do każdego przedpokoju. Co więcej, pomaga rozproszyć światło i potęguje wrażenie jasności. By wnętrze dobrze spełniało swoją funkcję, nie może zabraknąć w nim odpowiednich mebli.

Funkcjonalne meble do przedpokoju

W przedpokoju należy zaaranżować strefę przechowywania. Obowiązkowym elementem hallu powinna być duża, pojemna szafa. Najczęściej wybierane są modele z drzwiami suwanymi, wysokie od podłogi do sufitu, z przyklejonym lustrem. Szafa w przedpokoju pełni funkcję domowego składziku. Jeśli chodzi o urządzenie przedpokoju, warto zaopatrzyć się również z wieszak na ubrania. Można wybrać model wolnostojący z dodatkowym miejsce na parasole lub montowany do ściany z półką na nakrycia głowy. Przedpokój, jak żadne inne pomieszczenie w mieszkaniu, jest narażony na nieczystości i wodę – mokre ubrania, czy buty mogą skutecznie zabrudzić całą podłogę.

Przydatne rozwiązania w niewielkim przedpokoju

Przed wejściem do mieszkania oraz w przedpokoju najlepiej rozłożyć funkcjonalne wycieraczki zewnętrzne. Wysokiej klasy modele – na przykład polskiej firmy Alumatex – z wymiennymi wkładami doskonale zatrzymują wodę i różne zanieczyszczenia. Używając wycieraczek, można usunąć z butów śnieg, błoto, żwirek, drobny piasek i kurz. To szczególnie istotne, jeśli w dalszej części mieszkania zostały położone delikatne, drewniane podłogi. W przedpokoju można ustawić również elegancki koszyczek na listy i ulotki. Warto zastanowić się także nad zamontowaniem wąskiej szafki na kilka par butów.

Funkcjonalny przedpokój powinien zostać odpowiednio zaaranżowany. Jasne kolory ścian, dużo światła i lustra sprawią, że wnętrze wyda się większe. Do tego konieczne są odpowiednie meble – duża szafa, wieszak na okrycia wierzchnie, stojak na parasole, miejsce do przechowywania kluczy – i ciasny hall zamieni się w komfortową przestrzeń użytkową.Sprawdź inne podobne wpisy