Porady

Jak zabezpieczyć śliskie schody zimą?

Powrót

Śliskie schody przed wejściem do budynku mogą być naprawdę niebezpieczne – wystarczy chwila nieuwagi, by zrobić sobie krzywdę. Szczególną ostrożność należy zachować zimą, gdy na stopniach leży śnieg, który skrywa cienką warstwę lodu. Jak zabezpieczyć śliskie schody na zimowe miesiące, by korzystanie z nich było komfortowe, a przede wszystkim bezpieczne?

Dobrym wyjściem z sytuacji jest skucie płytek leżących na schodach i położenie nowych o właściwościach antypoślizgowych. Jest to jednak kosztowne i czasochłonne rozwiązanie. Co więcej, jeśli śliskie schody są częścią wynajmowanego domu, wprowadzenie znacznych przeróbek może okazać się niemożliwe. Co zrobić w takiej sytuacji?

Najlepsze na stopnie – maty gumowe i zewnętrzne

Na stopniach schodów można położyć maty gumowe o dobrych właściwościach antypoślizgowych i drenażowych. Sprawdzą się bardzo dobrze przy opadach śniegu, który wtopi się w ich strukturę, a wypustki (oczka) pozostaną odkryte. To bardzo ważne, ponieważ mają one kontakt z podeszwą buta i pomagają utrzymać przyczepność. Maty gumowe pełnią również funkcję wycieraczek, oczyszczają podeszwy z błota i grubszych zanieczyszczeń. Warto zainwestować w modele wykonane z tworzywa wysokiej jakości, które są odporne na niskie temperatury jak na przykład produkty oferowane przez Alumatex. Maty należy mocować do suchych i czystych stopni schodów. Nowoczesne wycieraczki gumowe dobrze się prezentują i stanowią dekorację wejścia do domu. Dobrym wyborem, by skutecznie zabezpieczyć śliską powierzchnię schodów, mogą okazać się również maty zewnętrzne z profilami aluminiowymi. Najlepiej wybrać takie, jak model Alumata GAMMA STANDARD 12/30 mm (Alumatex)z wkładem szczotkowym, który doskonale usuwa zabrudzenia z butów oraz odprowadza wodę. Chcąc dodatkowo zadbać o swoje bezpieczeństwo, warto zagospodarować również przestrzeń bezpośrednio przed drzwiami wejściowymi.

Wycieraczki zewnętrzne przed wejściem i kratka na dole schodów

Przestrzeń przed drzwiami wejściowymi jest najczęściej wyłożona tymi samymi płytkami, co schody. Warto zadbać, by była bezpieczna, a otwieranie drzwi nie zakończyło się upadkiem. Dlatego dobrze położyć przed drzwiami wycieraczkę zewnętrzną z wkładem winylowym lub mieszanym (winyl + szczotka), która zatrzyma większość grubszych zanieczyszczeń oraz zgromadzoną na butach wodę. By znacznie ograniczyć ilość brudu w mieszkaniu lub w firmie, można także zamontować na dole schodów specjalną kratę czyszczącą. Buty pozbawione warstwy śniegu lub błota lepiej utrzymają przyczepność na stopniach wyłożonych gumowymi matami. Co więcej, w ten sposób można stworzyć wydajny system czyszczący, dzięki któremu, zanim zostanie przekroczony próg domu, buty będą już niemal suche i pozbawione brudu.

Śliskie schody wymagają zabezpieczenia przez cały rok. Chodzenie po nich jest jednak szczególnie niebezpieczne zimą. Stopnie najlepiej osłonić, układając na nich odpowiednie wycieraczki. Zaletą założenia wysokiej jakości profesjonalnych i trwałych mat gumowych oraz wycieraczek zewnętrznych przed wejściem do domu jest poprawa bezpieczeństwa.Sprawdź inne podobne wpisy