Porady

Jakie są zalety mat wejściowych?

Powrót

Maty wejściowe możemy spotkać w różnorodnych obiektach. Stanowią stały element krajobrazu w budynkach biurowych, mieszkalnych czy przemysłowych, zwłaszcza tam, gdzie Istnieje duże natężenie ruchu. Jakie są najważniejsze zalety mat wejściowych?

Ważna zaleta mat wejściowych, czyli różnorodność

Maty wejściowe można podzielić na 3 dość znacznie różniące się między sobą kategorie. Należą do nich: 

Zalety każdej z tych podkategorii omówimy oddzielnie, ponieważ mają inną budowę, charakterystykę, a często także odmienne przeznaczenie. Dobry producent udostępnia klientom wszystkie spośród nich, a jednocześnie jest w stanie doradzić wybór odpowiedniej.

Gumowe wycieraczki

Mata gumowa bardzo często używana jest jako wycieraczka zewnętrzna. Jedną z zalet jest prosta konstrukcja, która umożliwia łatwą konserwację, a w razie potrzeby daje możliwość przestawiania maty. Takiej zalety nie posiada często wycieraczka metalowa, którą po prostu osadza się w profilu lub rampie najazdowej. Maty gumowe charakteryzują się ponadto dużą wytrzymałością, szczególnie jeśli zostały wykonane z utwardzonej gumy wysokiej jakości. Nie wyklucza to jednak elastyczności bardzo ważnej przy wycieraniu butów. Konstrukcja modułowa sprawia, że każdy może zamówić matę w nietypowych rozmiarach idealnie dostosowaną do potrzeb i specyfiki konkretnego obiektu. W razie potrzeby wycieraczkę można wzbogacić o próg najazdowy, co jest częstą praktyką w sklepach, gdzie powszechnie korzysta się z wózków. Prosta budowa idzie w parze z wysoką skutecznością, a sama mata jest odporna na poślizg.

Maty informacyjno-wizualne

W wielu obiektach spotykamy także gumowe maty informacyjno-wizualne. Pod pewnymi względami są one podobne do gumowych wycieraczek, ale zwykle pozbawia się je otworów. Dzieje się tak dlatego, że ich przeznaczenie nie ogranicza się tylko do wycierania butów. Tego typu matę można oczywiście ustawić przy wejściu, gdzie spełnia swoją funkcję, ale to nie wszystko. W obiektach przemysłowych maty informacyjno-wizualne są zadrukowane komunikatami graficznymi i słownymi, które ostrzegają pracowników i gości o konieczności zachowania ostrożności. Ich zastosowanie często wynika także z przepisów BHP, ponieważ mają wysokie właściwości antypoślizgowe. Wspomniany nadruk miewa charakter czysto informacyjny, a nawet marketingowy. Przed wejściem do obiektu mata tego typu działająca jako wycieraczka informuje odwiedzających na przykład o tym, że w budynku działa darmowe WiFi.

Maty tekstylne

Maty tekstylne znacznie różnią się budową od dwóch pozostałych kategorii. Są wykonane z charakteryzujących się wysoką trwałością syntetycznych włókien i często służą po prostu jako wewnętrzna wycieraczka pod drzwi. Prezentują się przy tym znacznie lepiej niż wycieraczka gumowa Dzięki różnorodności kolorystycznej i graficznej. Wytrzymałe włókna mają za zadanie osuszać buty odwiedzających budynek z wilgoci, a także usuwać najdrobniejsze zanieczyszczenia, takie jak piasek czy pył. Dlatego ustawia się je w ostatniej strefie czystości, czyli wewnątrz budynku. Jednocześnie mogą pełnić funkcję informacyjną i reklamową, bo prezentują się efektownie, a dobry producent zapewnia szerokie możliwości ich personalizacji.Sprawdź inne podobne wpisy