Porady

Jak zaaranżować komfortowy i funkcjonalny taras?

Powrót

Zamieszkanie w otoczeniu zieleni w nieruchomości z przestronnym tarasem to marzenie wielu ludzi. Deweloperzy intensywnie pracują, by umieszczać w swojej ofercie komfortowe domy i apartamenty w budynkach wielorodzinnych, o jakich marzą kupujący. Coraz więcej mieszkań jest wyposażonych w przestronne tarasy, których urządzenie może stanowić wyzwanie. Jak w takim razie zaaranżować komfortowy i funkcjonalny taras?

Funkcjonalność współczesnego tarasu

Taras to przestrzeń, która łączy dom z ogrodem i umożliwia kontakt z naturą. Zachowując wygodę domowego wypoczynku, można słuchać śpiewu ptaków, zażywać kąpieli słonecznych i relaksować się w otoczeniu roślin. Współczesny taras to miejsce przeznaczone na relaks, w którym można odpocząć od codziennego pośpiechu. Tradycją w wielu domach stało się organizowanie przyjęć ogrodowych i grilla na tarasie. Dobrze zaprojektowana przestrzeń umożliwia łączenie wypoczynku z biesiadowaniem, dlatego nie zaszkodzi zadbać również o miejsce do tańczenia.

Styl tarasu

Dobrze zaprojektowany taras pasuje stylem do salonu, ale jest zaaranżowany z większą swobodą. Kolorystyka może nawiązywać do wnętrza domu, ale meble powinny być wygodne i jednocześnie odporne na warunki atmosferyczne. Wybór jest bardzo duży, więc zestawy dla siebie znajdą zarówno miłośnicy prostych, minimalistycznych form, jak i zwolennicy romantycznych aranżacji. Urządzanie tarasu wymaga również wybrania odpowiedniej posadzki. Materiałem, który bardzo dobrze sprawdza się przy intensywnej eksploatacji, jest gres. By taras i wnętrze domu dobrze się komponowały, odcień płytek powinien być zbliżony do podłogi w salonie.

Rozmieszczenie mebli i sprzętów

Na funkcjonalnym tarasie najlepiej ustawić komplet mebli ogrodowych – cztery krzesła i stół oraz jeden lub dwa leżaki, na których można komfortowo wypoczywać. Dobrym pomysłem będzie ustawienie wygodnej sofki oraz niewielkiego stolika kawowego. Bardzo modnym rozwiązaniem, chętnie stosowanym na tarasach, jest również podwieszany lub wiszący fotel ogrodowy, który zapewnia wygodny wypoczynek i zarazem świetnie się prezentuje. Warto pamiętać, że swobodne korzystanie z tarasu – przemieszczanie się między domem a ogrodem – wymaga regularnego sprzątania posadzki lub zamontowania systemu profesjonalnych wycieraczek. Przed wejściem na taras można ułożyć maty polskiego producenta Alumatex, które pomogą oczyścić klapki z kurzu i innych ogrodowych zanieczyszczeń.

Zadaszenie tarasu i oświetlenie

Dysponując dużą, nieosłoniętą przestrzenią tarasu warto zadbać o jej odpowiednie zadaszenie. Dzięki temu będzie można spędzać czas na świeżym powietrzu również podczas upałów i niewielkich opadów deszczu. Doskonale sprawdzą się markizy balkonowe i tarasowe oraz duży, rozkładany parasol ogrodowy. Warto pomyśleć również o osłonięciu boków tarasu – do jego zabudowy można wykorzystać plexi lub rośliny, które będą wiły się po drewnianych kratkach i tworzyły naturalną ścianę chroniącą przed wiatrem i zacinającym deszczem. Urządzając taras, trzeba pamiętać również o jego odpowiednim oświetleniu. Ciekawym rozwiązaniem są lampki solarne lub podświetlane donice. Doskonale będą prezentowały się również duże ogrodowe kule, których światło umili niejedno przyjęcie ogrodowe.

Taras, by był komfortowy i funkcjonalny, wymaga starannej aranżacji. Warto, obok dekoracji i kwiatów, skoncentrować się na rozstawieniu mebli i wyborze odpowiedniego oświetlenia.Sprawdź inne podobne wpisy