Porady

Kraty pomostowe – czym są oraz jakie jest ich przeznaczenie?

Powrót

Kraty pomostowe są powszechnie spotykane w wielu obiektach użyteczności publicznej. Ponadto są one wykorzystywane również w przedsiębiorstwach i zakładach pracy. Szeroki zakres zastosowań jest wynikiem doskonałych parametrów użytkowych. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Niewątpliwą zaletą jest szeroki wybór konstrukcji, co ułatwia ich dopasowanie do danego otoczenia.

Ciągi komunikacyjne na wysokości

Kraty pomostowe służą do wykonywania ciągów komunikacyjnych znajdujących się ponad ziemią. Z tego względu opisywane konstrukcje są niezastąpione w przemyśle, produkcji, czy też ośrodkach badawczych. Oczywiście gwarantują one wysoki poziom ergonomii. Nie trzeba obawiać się o bezpieczeństwo eksploatacji. Warto dodać, że tutaj liczy się nie tylko jakość samej kraty, ale również fachowy montaż. Powinien on zostać zrealizowany przez wyspecjalizowaną ekipę.

Ciągi komunikacyjne na wysokości posiadają różne kształty oraz wymiary. Są one projektowane w sposób indywidualny. Kraty pomostowe często stanowią połączenie pomiędzy dwoma budynkami. Nierzadko występują one w galeriach handlowych, czy też ośrodkach kultury. Priorytetem jest to, aby znaleźć godnego zaufania producenta, który oferuje konstrukcje wykonane z certyfikowanych tworzyw.

Doskonałe parametry użytkowe

Kraty pomostowe wykonywane są zwykle ze stali, jednak nie jest to warunek konieczny. Najczęściej spotyka się konstrukcje ze stali nierdzewnej, czy też kwasoodpornej. Cechują się one podwyższoną wytrzymałością na negatywne oddziaływanie czynników otoczenia. Przetrwają one w nienaruszonym stanie nawet najcięższa warunki eksploatacji, co stanowi wielką zaletę. Pamiętajmy, że w zakładach pracy elementy konstrukcyjne często narażone są na działanie kwasów, zasad, czy też innych związków, które mogłyby wywołać trwałe zniszczenia.

Warto wspomnieć, że solidne kraty pomostowe nie są również podatne na uszkodzenia mechaniczne, czy też wysokie obciążenia. Ponadto ich powierzchnia nie ściera się, a więc przez długi czas utrzyma swoją pierwotną formę.

Konstrukcje dopasowane do potrzeb

Kraty pomostowe to konstrukcje, które można swobodnie dopasować do indywidualnych potrzeb. Występują one nie tylko w wersji tradycyjnej. Warto jest wspomnieć o kratach posiadających nieregularne kształty. Dzięki nim można utworzyć nietypowe ciągi komunikacyjne. Jest to szczególnie ważne, jeśli nie dysponujemy zbyt dużą ilością wolnej przestrzeni. Warto również wspomnieć o kratach, które posiadają gęste oczka. Taka konstrukcja daje użytkownikom wyższe poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowym atutem jest mniejsze ryzyko upadku drobnych elementów z wysokości.

Niektóre kraty pomostowe posiadają antypoślizgową powierzchnię, a więc znacznie lepiej chronią przed niespodziewanym upadkiem. Ma to duże znaczenie w przypadku, gdy konstrukcja narażona jest na wilgoć. Nie można również zapomnieć o kratach pochyłych, które służą do budowy podjazdów dla osób niepełnosprawnych. W sprzedaży znajdują się także kraty specjalnego przeznaczanie (m.in. ciężkie, kartonowe), które sprawdzają się w trudnych warunkach.

Wysoka uniwersalność

Warto wiedzieć, że krata pomostowa może posłużyć również jako niestandardowa wycieraczka zewnętrzna. W takim przypadku znajduje się ona bezpośrednio na posadzce. Sprawdza się doskonale tam, gdzie panuje duże natężenie ruchu.

Taka wycieraczka pod drzwi skutecznie zatrzyma większość zanieczyszczeń. Mowa tutaj o np. wodze, śniegu, piachu, czy też błocie. Dzięki temu utrzymanie porządku w obiekcie stanie się prostsze.Sprawdź inne podobne wpisy