Porady

Najlepsza podłoga do domu, w którym są dzieci

Powrót

Dom, w którym mieszkają dzieci, powinien być odpowiednio urządzony. Rodzice muszą zadbać nie tylko o meble i akcesoria, ale przede wszystkim o podłogę! To na niej maluszek będzie leżał, bawił się i raczkował, a później stawiał pierwsze kroki. Ważny jest wybór materiału, jaki zostanie położony na posadzce w pokoju dziecięcym oraz w innych pomieszczeniach. Jaka podłoga będzie najlepsza w domu, w którym mieszkają dzieci?

Jakie cechy powinna mieć dobra podłoga?

Wybierając podłogę do domu, w którym mieszkają dzieci, należy wziąć pod uwagę kilka, istotnych parametrów. Najważniejszym z nich jest bezpieczeństwo. Maluch, który dopiero uczy się chodzić, jest narażony na liczne potknięcia. Śliska nawierzchnia będzie dla niego mało stabilnym podparciem. Upadek na twardą podłogę – na przykład gres ceramiczny – może być bolesny i skończyć się siniakiem. Z drugiej strony materiał na posadzkę powinien być na tyle odporny, by upadek ciężkiego przedmiotu, czy szklanki pełnej słodkiego, lepkiego soku, nie pozostawił na nim śladów. Wyobraźnia dzieci nie ma granic, dlatego dobrze, by tworzywo można było łatwo wyczyścić, nawet jeśli zostało pokryte markerami lub nosi ślady tuszu z długopisu. Miejscem, w którym podłoga jest szczególnie eksploatowana, jest dziecięca sypialnia.

Posadzka w dziecięcym pokoju

Jeszcze do niedawna podłogi w dziecięcych pokojach zdobiły kolorowe wykładziny z samochodzikami, czy zwierzętami. Chcąc działać zgodnie z obowiązującymi trendami, rodzice mogą wybrać estetyczną wykładzinę winylową, która jest odporna na zarysowania i można ją łatwo wyczyścić. To tańsza alternatywa dla paneli, która dobrze tłumi dźwięki i jest przyjemnie ciepła w dotyku. Równie popularne są panele laminowane o wysokiej klasie ścieralności. Jest to materiał trwały, a dzięki warstwie antystatycznej i antypoślizgowej dobrze sprawdza się w dziecięcym pokoju. Hitem staje się podłoga z korka, która świetnie się prezentuje. To naturalny materiał, który może być położony również w sypialni alergika.

Jakie podłogi do innych pomieszczeń w mieszkaniu?

Urządzając funkcjonalny i bezpiecznym dom dla dziecka, rodzice muszą podjąć decyzję, jaka posadzka będzie w każdym pomieszczeniu. W łazience najlepiej sprawdzą się klasyczne płytki, a problem zimnej połogi można rozwiązać, kładąc w pomieszczeniu kilka puszystych dywaników lub montując system ogrzewania podłogowego. Dobrym wyborem do salonu i innych pomieszczeń będą panele. To materiał, który łatwo utrzymać w czystości. Modele z systemem montażu click można szybko położyć i wygodnie wymienić w razie uszkodzenia. Jaka podłoga sprawdzi się najlepiej w przedpokoju? W mieszkaniu, w którym jeden z domowników jest aktywnym dzieckiem, łatwo o bałagan. Posadzka w przedpokoju powinna łatwo się czyścić zarówno tradycyjną szczotką, jak i odkurzaczem. Dobrym wyborem będzie gres o wysokiej odporności na zarysowania. W przedpokoju warto położyć również wycieraczki wewnętrzne. Zwykłe maty mogą nie oczyścić dziecięcych bucików z błota, śniegu, żwirku, czy piasku. Profesjonalne wycieraczki z wymiennymi wkładami, takie jak oferowane przez polskiego producenta wycieraczek Alumatex to strzał w dziesiątkę do domu, w którym mieszka dziecko!

Materiał na posadzki ma bardzo duże znaczenie w domu z dziećmi. Warto zadbać, by podłoga była bezpieczna dla malucha, a stawianie na nich pierwszych kroków komfortowe.Sprawdź inne podobne wpisy