Porady

System wycieraczek wejściowych – jak dobrać?

Powrót

Jak dobrać system wycieraczek wejściowych idealny dla siebie?

W miejscach takich jak instytucje publiczne, szpitale czy centra handlowe, gdzie występuje wysokie natężenie ruchu, bardzo łatwo o zabrudzenie posadzek. Utrzymanie hallu w czystości jest konieczne ze względu na przepisy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Co więcej, estetyczne i zadbane wejście do budynku pomaga w tworzeniu dobrego wizerunku firmy, czy instytucji. By ograniczyć ilość zanieczyszczeń, warto założyć odpowiednie wycieraczki wejściowe. Można stworzyć z nich specjalistyczny system. Jak działa takie rozwiązanie w praktyce i jakie maty będą najlepsze?

Czym jest system wycieraczek wejściowych?

Na rynku dostępne są wycieraczki systemowe, różniące się wielkością czy rodzajem zastosowanego wypełnienia. Z różnorodnych mat można stworzyć systemy, których rolą jest zapewnienie odpowiedniej bariery przeciwko zanieczyszczeniom. By usuwanie wody i zabrudzeń z butów było jak najbardziej efektywne, w budynkach są wyznaczane specjalne strefy czyszczenia. Układa się w nich wycieraczki zewnętrze i wewnętrzne wykonane z różnych materiałów. Takie rozwiązanie sprawia, że możliwe jest zmniejszenie nawet o 80% ilości śniegu, błota i piasku wnoszonych do wnętrza budynku na podeszwach.

Jak dobrać system do stref czyszczenia?

Przed wejściem znajduje się I strefa, w której buty zostają oczyszczone z najcięższych zabrudzeń. Na wycieraczkach zostają: śnieg, błoto oraz znaczne ilości wody. W tej strefie można zamontować wycieraczki zewnętrze z winylu lub rozłożyć maty gumowe. Zamontowanie krat również może okazać się skuteczne, ponieważ o ich ostrą powierzchnię łatwiej obetrzeć buty.

Środkowa, czyli II strefa, nazywana jest inaczej „wiatrołapem”. W tej części na matach pozostają większe zabrudzenia, których nie udało się usunąć w strefie I. Warto zastosować wycieraczki zewnętrze z wkładami rypsowymi, które pomagają oczyścić podeszwy. Jeśli w budynku nie można wydzielić strefy II strefa I oraz III zostają odpowiednio wydłużone.

Ostatnia strefa jest umieszczona wewnątrz budynku. Wycieraczki wejściowe są tutaj najbardziej chłonne, ponieważ nie tylko oczyszczają, ale przede wszystkim osuszają obuwie. Dobrym wyborem będą więc maty z łączonym wypełnieniem, na przykład rypsowo-szczotkowym, ponieważ w tej strefie maty zbierają z butów również piasek i kurz.

Jakie są korzyści z dobrze zaprojektowanego systemu?

Najważniejszą korzyścią z założenia systemu wycieraczek wejściowych jest redukcja kosztów sprzątania. Odpowiednio dobrane wycieraczki zewnętrzne usuwają niemal wszystkie zanieczyszczenia z butów, również te najbardziej oporne i najmocniej osadzone na podeszwach. Pomieszczenia są dzięki temu czyste i zadbane, a częstotliwość sprzątania ograniczona do niezbędnego minimum. Ma to szczególne znaczenie, gdy na podłogach w hallu lub w salach zostały położone panele, lub deski, które mogą ulec zniszczeniu w kontakcie z wodą. Sucha podeszwa to większa ochrona drewna oraz zmniejszenie zużycia podłóg. Wykorzystanie mat sprawia, że wejście do budynku oraz wszystkie pomieszczenia prezentują się czysto i estetycznie. Zakup wysokiej jakości wycieraczek to inwestycja w korzystne pierwsze wrażenie. – zadbany hall odgrywa ważną rolę w budowaniu wizerunku firmy.

Dobrze dobrane wycieraczki pod drzwi można połączyć w funkcjonalny system. By ich używanie dało jak najlepsze efekty, w każdym budynku powinny zostać wyznaczone co najmniej 2 strefy czyszczenia. W każdej z nich należy wykorzystać odpowiednio dobrane do danej strefy maty. Dzięki temu zmniejszeniu ulegnie ilość zanieczyszczeń wnoszonych do budynku oraz zredukowane zostaną koszty sprzątania posadzek.



Sprawdź inne podobne wpisy