Porady

W jaki sposób dba się o czystość w galeriach lub hipermarketach?

Powrót

Przez hipermarkety i galerie handlowe każdego dnia przewijają się tysiące ludzi. Łatwo sobie wyobrazić jak dużym wyzwaniem jest to dla osób odpowiedzialnych za utrzymanie czystości. Tak dużych obiektów nie wystarczy gruntownie wysprzątać po ich opuszczeniu przez klientów, by na następny dzień kolejnych odwiedzających witała nieskazitelnie czysta podłoga. Na czym polega praca personelu odpowiadającego za czystość we wnętrzu hipermarketu lub galerii?

Sprawdź wycieraczki od Alumatex:

 

Główne obszary utrzymania czystości w galeriach

Zagadnienie utrzymania czystości w tych ogromnych obiektach jest tak obszerne, że nie sposób omówić go szczegółowo w jednym artykule. Oto najważniejsze obszary z nim związane:

Dziś skoncentrujemy się na kilku wybranych obszarach, ze szczególnym naciskiem na powierzchnie płaskie.

Kluczowa rola wycieraczek

Największym bodaj wyzwaniem dla personelu odpowiedzialnego za utrzymanie czystości jest regularne czyszczenie posadzek. Na podeszwach butów i kołach wózków gromadzą się bowiem zanieczyszczenia, które w ogromnych ilościach dostają się do wnętrza. W zimowy śnieżny dzień nieczyszczona powierzchnia handlowa szybko zamieniłaby się z grzęzawisko. W pierwszej kolejności warto więc zadbać, aby do wnętrza dostało się jak najmniej zanieczyszczeń.

Bardzo ważną rolę w tej kwestii odgrywa wycieraczka zewnętrzna umieszczona przy każdym wejściu. W największych obiektach rolę pełnią profesjonalne, solidne wycieraczki wykonane z gumy i metalu. Wycieraczka metalowa najczęściej montowana jest przed wejściem w specjalnym profilu montażowym w sposób trwały na poziomie gruntu. Musi charakteryzować się wytrzymałą konstrukcją odporną na wózki sklepowe, dziecięce czy inwalidzkie. W aluminiowych profilach umieszcza się wytrzymałe szczotki i elementy winylowe odporne na zjawiska atmosferyczne. To optymalne rozwiązanie, aby usunąć większość zanieczyszczeń.

Rolę uzupełniającą może natomiast pełnić wycieraczka gumowa, która dobrze usuwa ewentualny nadmiar wilgoci, a sama jest łatwa w oczyszczaniu. Na rynku dostępne są konstrukcje modułowe, dlatego nietrudno dobrać odpowiedni wymiar. Nierzadko w dużych obiektach ostatnią barierę stanowi wewnętrzna tekstylna wycieraczka pod drzwi.

Czyszczenie ciągów komunikacyjnych

W każdym większym obiekcie bez przerwy czyści się posadzki i ciągi komunikacyjne. Do tego celu używane są najczęściej urządzenia szorująco-ssące, znane dobrze jako szorowarki. Silne szczotki odpowiadają za czyszczenie posadzki na mokro, zaś belka ssąca usuwa nadmiar wody wraz z zabrudzeniami. W wąskich ciągach komunikacyjnych korzysta się z urządzeń bardziej kompaktowych, podczas gdy posadzki o większych powierzchniach czyści się z pomocą szorowarek z fotelem dla operatora.

Czyszczenie schodów ruchomych

W galeriach handlowych i hipermarketach spotykamy schody ruchome, które również wymagają czyszczenia. W tym przypadku z pomocą także podchodzi technika. Czyszczenie metalowych schodów ruchomych odbywa się przede wszystkim na sucho. Prowadzony ręcznie sprzęt jest wyposażony w specjalne szczotki umożliwiające dostęp do zakamarków i rowków. Tego typu konserwacja ruchomych schodów zapobiega ich awariom.

Oczyszczanie powietrza

W dużych obiektach handlowych coraz większą uwagę przykłada się ponadto do oczyszczania powietrza. Nie chodzi wyłącznie o nieprzyjemne zapachy, ale przede wszystkim drobnoustroje, grzyby i pyły, które gromadzą się w takich miejscach w pokaźnych ilościach. Oczyszczacze wyposażone w specjalne filtry są zdolne do usunięcia ich z powietrza praktycznie w całości. To bardzo ważne z punktu widzenia klientów i pracowników, których chroni się w ten sposób przed infekcjami, chorobami płuc czy reakcjami alergicznymi.



Sprawdź inne podobne wpisy