Porady

Wycieraczka do butów – czyli o tym, jaką wycieraczkę pod drzwi wybrać

Powrót

Wybór wycieraczki do domu tylko z pozoru wydaje się prostym zadaniem. Warto mieć na uwadze, że wycieraczki wejściowe są ciągle eksploatowane, dlatego powinny cechować się wytrzymałością, a dla wygody użytkowników także stabilnością. W końcu nikt z nas nie lubi poślizgnąć się przed drzwiami wejściowymi. Z kolei wycieraczka pod drzwi, która zostanie użyta w budynku użyteczności publicznej, bloku przy biurowcu stanowi trwałą konstrukcję przymocowaną do nawierzchni. Dziś przedstawiamy rodzaje wycieraczek wraz z ich zaletami i przeznaczeniem.

Jak wybierać wycieraczki do domu?

W domach jednorodzinnych stosunkowo rzadko stosuje się obiektowe wycieraczki wejściowe, które są na stałe przytwierdzone do nawierzchni przed drzwiami. Wynika to między innymi z faktu, że wycieraczki do domu możemy stosunkowo łatwo wymieniać, czyścić, a w dodatku nierzadko staramy się, by stanowiły one dodatkowo wizytówkę mieszkańców. Wówczas decydujemy się na modele wzbogacone o dekoracje, na przykład w postaci powitalnego napisu.

Warto jednak pamiętać, że standardowe wycieraczki wejściowe, które możemy nabyć choćby w supermarketach, niekoniecznie stanowią najlepsze rozwiązanie. Chociaż dobrze chłoną wilgoć i przyzwoicie zatrzymują brud, często słabo trzymają się podłoża, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do wypadku i kontuzji w trakcie korzystania z nich. Dlatego w roli wycieraczki do domu najlepiej sprawdzają się maty tekstylne wyposażone między innymi w podstawę ze stabilnej i odpornej na deformacje gumy nitrylowej. Również włosie powinno być wykonane trwałego materiału, na przykład włókna nylonowego.

W domach jednorodzinnych dobrze sprawdzi się także wycieraczka gumowa, pod warunkiem, że zostanie wykonana z trwałego materiału, na przykład utwardzanej gumy zachowujące jednak elastyczność. Taka wycieraczka pod drzwi najczęściej ma strukturę plastrów miodu, co przekłada się na jej wysoką skuteczność w usuwaniu brudu z butów. Wycieraczki wejściowe w postaci gumowych mat można także z łatwością czyścić, ponieważ w odróżnieniu od tekstylnych nie wymagają prania.

Obiektowe wycieraczki wejściowe

Wybierając wycieraczki wejściowe do obiektów większych niż domy jednorodzinne mamy do dyspozycji znacznie więcej możliwości. Każda z nich ma swoje zalety. W tym przypadku wspomniana już mata gumowa będzie stanowiła najskromniejsze rozwiązanie. Warto zainwestować w bardziej trwałą koncepcję. Popularne rozwiązanie stanowią wycieraczki wejściowe w postaci mat aluminiowych wyposażone w ramę montażową, co zapewnia im stabilność. 

W aluminiowym stelażu znajdują się powierzchnie czyszczące, na przykład wkłady winylowe, wkłady szczotkowe i inne cechujące się dużą wytrzymałością i skutecznością materiały. Tego czynnika nie wolno bagatelizować, ponieważ wycieraczka pod drzwi ma przecież przede wszystkim zapobiegać wnoszeniu brudu do wnętrza budynku. Wybierając wycieraczkę do konkretnego obiektu należy zwrócić uwagę na parametry związane z jej wytrzymałością, o czym informuje producent. W obiektach takich jak sklepy czy biura minimum stanowi poziom wytrzymałości na ruch kołowy odpowiadający wózkom na zakupy, wózkom inwalidzkim i dziecięcym czy wózkom bagażowym.

Jeszcze inne rozwiązania, cechujące się wyższą wytrzymałością stosuje się w obiektach przemysłowych, jednak nie są to typowe wycieraczki wejściowe, dlatego stanowią temat na oddzielny artykuł.Sprawdź inne podobne wpisy