Porady

Wycieraczka – jaka i gdzie sprawdzi się najlepiej?

Powrót

Wycieraczka metalowa to bodaj najpopularniejszy wybór wśród wycieraczek obiektowych przeznaczonych między innymi do sklepów, biur i obiektów publicznych. Solidne konstrukcje odznaczają się wysoką skutecznością w usuwaniu błota i innych zabrudzeń z butów, a jednocześnie cechuje je duża wytrzymałość. Jak zbudowana jest wycieraczka ? Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? W jakich obiektach najczęściej spotykamy wycieraczki?

Jak zbudowane są wycieraczki?

Wycieraczka zewnętrzna wykonana jest niemal zawsze z aluminium, która gwarantuje optymalną wytrzymałości i efekty estetyczne. Składa się z solidnego profilu aluminiowego, najczęściej tworzącego poprzecznie prążkowaną strukturę, która ułatwia usuwanie błota z butów osób przechodzących przez drzwi wejściowe. Jednak wycieraczka posiada dodatkowo elementy czyszczące, na przykład wkład winylowy charakteryzujący się wysoką odpornością na odkształcenia i uszkodzenia. Wycieraczki produkuje się bowiem w taki sposób, aby oprócz skuteczności cechowała je długowieczność. Oprócz wkładu winylowego wycieraczki mogą zawierać także wkład szczotkowy. To wymienne komponenty, dzięki czemu wycieraczka będzie służyła w obiekcie dłużej, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Dlaczego wycieraczka to dobry wybór?

Tego rodzaju wycieraczka pod drzwi stanowi dobry wybór, ponieważ gwarantuje także stabilność. Typowe wycieraczki domowe nie zawsze dobrze przylegają do podłoża, dlatego zawsze istnieje ryzyko poślizgnięcia się podczas przekraczania progu lub wycierania butów. Wycieraczki montuje się natomiast pod drzwiami na stałe. Można tego dokonać na dwa sposoby. Jeśli wycieraczka wystaje ponad podłoże w sąsiedztwie drzwi, używa się do tego progu najazdowego, dzięki czemu bez przeszkód można poruszać się po niej z wózkiem sklepowym lub dziecięcym, a przekroczenie progu nie będzie stanowiło wyzwania dla osób korzystających z wózków inwalidzkich. 

Bardzo często wycieraczki montuje się na równi z powierzchnią umieszczając profil na poziomie podłoża w specjalnej ramce montażowej. Niektóre modele mogą być osadzone wraz z aluminiowym systemem odpływowym, co zapobiega zbieraniu się wody. Nie bez znaczenia w kontekście zalet tego rodzaju wycieraczek pozostaje fakt, że aluminium prezentuje się po prostu estetycznie i nowocześnie. Z kolei same wycieraczki da się przygotować na wymiar odpowiadający rozmaitym kształtom geometrycznym, co odgrywa ważną rolę w designerskich nowoczesnych budynkach.

Gdzie najlepiej sprawdzi się wycieraczka aluminiowa?

Wycieraczki dość rzadko stosuje się w jednorodzinnym budownictwie mieszkaniowym, ale takie rozwiązanie jest dobrą inwestycją w wygodę domowników. Nie trzeba się bowiem martwić wówczas o ewentualny ślizganie się maty czy konieczność częstego czyszczenia. Poza tym wycieraczka sprawdzi się w każdym budynku o średnim lub wysokim natężeniu ruchu. Stanowi po prostu trwałe i wygodne rozwiązanie. Wycieraczki spotykamy także między innymi w supermarketach, gdzie ruch jest naprawdę ogromny, a dodatkowo znaczna część odwiedzających korzysta ze sklepowych wózków. Brak dobrej wycieraczki sprawiłby, że do wnętrza dostanie się mnóstwo błota, a w trakcie suchej pogody kurzu.

Wycieraczka stanowi także oczywisty wybór we wszystkich obiektach publicznych, urzędach, w szpitalach, w placówkach edukacyjnych, jak również w biurowcach. Tutaj bardzo ważną zaletą jest mocowanie na równi z powierzchnią przy pomocy ramy montażowej, co poprawia komfort osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich, jak również rodziców prowadzących wózki dziecięce. wycieraczki nie bez powodu spotykamy ponadto w obiektach przemysłowych. Cechują się one dużą wytrzymałością. Przed wyborem odpowiedniego modelu warto zapoznać się ze stopniem jego wytrzymałości na ruch kołowy, Możliwość montażu w towarzystwie drzwi obrotowych, a także rekomendowane maksymalne wymiary wycieraczki jednoczęściowej.



Sprawdź inne podobne wpisy