Wycieraczka systemowa a nierówna posadzka
PowrótWycieraczki systemowe wyglądają wyjątkowo estetycznie i mają szereg zastosowań. Czy jednak poradzą sobie z nierówną powierzchnią? To pytanie niewątpliwie warto sobie zadać jeszcze przed zakupem wycieraczki. Sprawdź, w jakich okolicznościach aluminiowe wycieraczki systemowe mogą być kładzione na krzywe podłoże, a kiedy lepiej zrezygnować z nich na rzecz alternatywy.
Nierówne podłoże pod wycieraczką systemową – czy ma znaczenie?
W przypadku mat gumowych czy tekstylnych ukształtowanie podłoża nie ma większego znaczenia – będą one pasować nawet w miejscach, gdzie podłoga jest pochyła lub wybrzuszona. Ale zależność nierówna posadzka a wycieraczka systemowa to już zupełnie inna sprawa. Aby zrozumieć zagadnienie, warto najpierw przyjrzeć się samym wycieraczkom systemowym.
Wycieraczki systemowe wykonane są z wąskich profili aluminiowych, odznaczających się wysoką wytrzymałością na nacisk. Łączy się je za pomocą elastycznej linki stalowej dodatkowo sprzyjającej przenoszeniu naprężeń i ułatwiającej rolowanie. Swoją ogromną popularność wycieraczki systemowe zawdzięczają wielozadaniowości, którą uzyskują dzięki możliwości zastosowania różnych wkładów. Wkłady szczotkowe wytwarza się z twardego włosia, które skutecznie zagłębia się w podeszwę buta, aby wydobyć z niej największe zanieczyszczenia: zaschnięte błoto, kamyki, resztki roślin. Wkład z gumy winylowej doskonale odsącza wilgoć, dlatego znajduje zastosowanie głównie tam, gdzie spodziewamy się brudu w postaci śniegu czy błota. Delikatny wkład tekstylny wykonany jest z tkaniny rypsowej, tj. uformowanej w postaci naprzemiennych prążków i bruzd. Poradzi sobie ona z drobnymi zanieczyszczeniami o charakterze pyłowym.
Już sama różnorodność wycieraczek systemowych robi wrażenie, a to dopiero początek. Komponując produkt, użytkownik może wybrać jeden rodzaj wkładu, ale też mieszać ze sobą dwa lub i trzy wypełnienia – w zależności od zapotrzebowania. Opcje aranżacji sięgają jeszcze dalej – decydujemy także o kolorze wkładów i o rozmiarze wycieraczki. Możemy nawet zaznaczyć, aby jeden z profili w całości był wykonany z aluminium, na którym wygrawerowane zostanie logo firmy.
Wycieraczki systemowe sprawdzają się w bardzo różnorodnych okolicznościach. Decydują się na nie zarządcy spółdzielni mieszkaniowych, właściciele podmiotów medycznych, dyrektorzy szkół, urzędów i instytucji, prezesi firm, a nawet użytkownicy prywatni.
Skoro tyle już wiemy o wycieraczkach systemowych, powróćmy do kluczowego pytania, zadanego we wstępie: jak ma się zależność wycieraczka systemowa a nierówna posadzka? Czy tego typu wycieraczkę można zamontować na krzywej powierzchni?
Czy można zamontować wycieraczkę systemową na nierównej powierzchni?
Nierówne podłoże pod wycieraczką systemową to jeszcze nie koniec świata. Wszystko zależy od tego, jak bardzo poważna jest krzywizna i jaki ma charakter. Jeśli mówimy o niewielkim spadzie albo o chropowatym podłożu, takim jak beton, po którym nie dałoby się np. bezpiecznie jeździć na deskorolce, to wycieraczka systemowa spokojnie może się tam znaleźć. Nierówna powierzchnia pod wycieraczką systemową zaczyna stanowić przeszkodę dopiero wówczas, gdy wyoblenia terenu są nierównomierne i przypominają muldy na stoku narciarskim.
Istnieją techniki montażu, dzięki którym można w pewnym stopniu zniwelować nierówności powierzchni. Konieczne bywa zastosowanie specjalnych podkładek. A zatem jakie podłoże pod wycieraczkę systemową będzie jeszcze wystarczająco płaskie, a które sprawi, że instalacja stanie się niemożliwa? Poszukując odpowiedzi na to pytanie, warto zwrócić się do specjalistów, którzy udzielą wsparcia zarówno na etapie wyboru wycieraczki, jak i przy jej montażu.
Wycieraczka systemowa na nierównym podłożu – właściwości
Wycieraczki systemowe można montować w różny sposób. Przy nierównościach warto zastanowić się nad modelem wpuszczanym w podłogę, który zniweluje ryzyko potknięcia się. Często jednak decyzja o montażu wycieraczki zapada już po zakończeniu budowy i wpuszczenie w podłogę nie wchodzi w grę. Wówczas rozwiązaniem są wycieraczki systemowe z profilem najazdowym, które ułatwią poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich czy prowadzących wózki dziecięce, nawet jeśli podłoże nie jest idealne.
Czasami jednak batalia nierówna powierzchnia a wycieraczka systemowa zmusza nas do wycofania się z montażu wycieraczek systemowych – np. gdy krzywizna jest tak duża, że zagrażałaby geometrii wycieraczki. Doskonałym rozwiązaniem będą wówczas maty gumowe (na zewnątrz) lub maty tekstylne (do wnętrz).