Porady

Wycieraczki dla placówek edukacyjnych – jakie wybrać?

Powrót

Placówki edukacyjne to miejsca, które powinny świecić przykładem – to właśnie tutaj młodsze i starsze dzieciaki zdobywają nie tylko wiedzę, ale też uczą się prawideł postępowania. Czystość ma również wymiar psychologiczny i sprzyja nauce. Tymczasem już jedno dziecko potrafi zabrudzić podłogę w domu dosłownie w kilka sekund – czy przy setkach uczniów czysta posadzka jest w ogóle osiągalna poza weekendami i wakacjami? Oczywiście – w pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednie wycieraczki. Które sprawdzą się najlepiej?

Wycieraczki systemowe – kompleksowe rozwiązanie

Wśród wycieraczek nie ma bardziej uniwersalnego rozwiązania, niż aluminiowe wycieraczki systemowe. Możliwość dowolnego komponowania profili pozwala na stworzenie bariery dla brudu zarówno po zewnętrznej stronie drzwi wejściowych, jak i wewnątrz budynku.

Wycieraczki systemowe składają się z wąskich, aluminiowych profili, połączonych elastyczną i wytrzymałą stalową linką. Dzięki temu ich przenoszenie w celu umycia jest wyjątkowo łatwe. A to dopiero początek ich zalet!

Użytkownik może wybierać, jaki wkład zastosować w każdej wycieraczce – identyczny w każdym profilu, dwa różne, a nawet trzy rodzaje wypełnień. Wszystkie z nich pełnią inną funkcję. Wkład szczotkowy ściera zaschnięty brud, gumowy odprowadza płynne zanieczyszczenia, a tekstylny skutecznie usuwa pył i inne, najdrobniejsze zabrudzenia. W efekcie wycieraczki systemowe nadają się idealnie do montażu w strefie największego ruchu (np. w szatniach), jak i w miejscach spokojniejszych (np. w pobliżu pokoi nauczycieli i dyrekcji).

Wycieraczki gumowe – czystość niezależnie od pogody

Oczywiście najwięcej zabrudzeń nanosi się wówczas, gdy na zewnątrz zalega śnieg lub błoto, albo gdy właśnie pada deszcz. Odbieranie płynnych i półpłynnych zanieczyszczeń to zadanie dla wycieraczek gumowych.

Nowoczesne modele mają postać plastra miodu. Taka budowa jest optymalna z trzech powodów: po pierwsze – świetnie zbiera wodę i nie pozwala jej się ponownie wydostać na zewnątrz. Po drugie – wycieraczka jest dzięki temu trwała, nie ulega wgnieceniom i wytrzyma wiele lat intensywnego użytkowania. Po trzecie – taka wycieraczka jest też lekka, a przecież od czasu do czasu trzeba ją przenieść i umyć. Na szczęście to bardzo łatwe zadanie – wystarczy spłukanie wodą, np. z myjki ciśnieniowej.

Wycieraczki stalowe – pogromcy najtrudniejszych zanieczyszczeń

Najczęściej wycieraczki stalowe spotykamy w obiektach przemysłowych. Ale zastosowanie kratownic WEMA nie kończy się na produkcji czy w magazynie. To wyjątkowo trwały produkt, który fenomenalnie nadaje się do wszystkich obiektów o wzmożonych ruchu – a do takich przecież należą szkoły czy przedszkola.

Stalowa kratka stanowi dobrą wycieraczkę do butów na zewnątrz. Dosłownie zdrapuje z podeszew butów nawet najbardziej uporczywe zanieczyszczenia, dzięki czemu personel sprzątający ma o wiele mniej pracy. W wersji serratowanej – czyli z drobnymi ząbkami – wycieraczka taka pełni także rolę antypoślizgową, co przy dzieciakach jest szczególnie istotne w sezonie zimowym. Wycieraczkę stalową można również wkomponować w podłoże wewnątrz budynku, dzięki wypełnieniu jej identycznym materiałem, z jakiego wykonana jest posadzka. W takiej wersji stalowa kratownica jest nie tylko funkcjonalna, ale też estetyczna.

Wycieraczki tekstylne – idealne do strefy reprezentacyjnej

Do szkoły przychodzą nie tylko dzieciaki – odbywają się przecież spotkania z rodzicami czy z nauczycielami z innych placówek, np. w trakcie konkursów. Nierzadko do szkoły zapraszani są także goście z zewnątrz, w tym wizytatorzy z kuratorium czy inspektorzy z sanepidu.

Tam, gdzie szczególnie liczy się strona wizualna, warto rozważyć zastosowanie maty tekstylnej. Pozornie nie różni się ona niczym od klasycznej wykładziny czy od dywanu. Tak naprawdę wykonana jest ona jednak z włókien odpornych za zabrudzenie, odbierających wodę i oddających je do winylowej warstwy spodniej.

Wycieraczki logowane – prestiż w placówce edukacyjnej

W placówkach, które chcą być postrzegane jako wyjątkowo prestiżowe, można pokusić się o zastosowanie wycieraczek logowanych – tym bardziej że ich ceny nie różnią się znacznie od klasycznych modeli.

Na wycieraczce aluminiowej logo jest grawerowane na jednym z profili. Na gumowej – drukuje się je wprost na surowcu. W przypadku wycieraczek tekstylnych możemy pokryć wybraną grafiką nawet całą powierzchnię tkaniny. Taka wycieraczka jest wyjątkowo praktyczna – stanowi zarówno ochronę przed brudem, jak i ozdobę.Sprawdź inne podobne wpisy