Porady

Wycieraczki dla placówek medycznych – jakie wybrać?

Powrót

Istnieją takie miejsca, w których czysta podłoga stanowi absolutny wymóg. Z pewnością należą do nich placówki świadczące usługi medyczne. Szpitale, przychodnie pierwszego kontaktu lub specjalistyczne, prywatne gabinety lekarskie – każdy z tych obiektów jest odwiedzany przez osoby z osłabioną odpornością, które na dodatek same mogą roznosić szkodliwe drobnoustroje.

Do pielęgnacji podłogi w placówce medycznej używa się w związku z tym specjalistycznych środków, które nie tylko myją, ale też skutecznie dezynfekują powierzchnie. O czystość można zadbać jeszcze efektywniej, wybierając odpowiednie wycieraczki. Które z nich nadają się do obiektu oferującego świadczenia medyczne?

Wycieraczki systemowe – wiele możliwości

Systemowe wycieraczki są obecnie jednymi z najczęściej wybieranych przez firmy, instytucje, spółdzielnie mieszkaniowe, a nawet przez osoby prywatne. Powód jest oczywisty: to wysoka skuteczność takich wycieraczek w walce z różnego typu zabrudzeniami.

Wycieraczki systemowe składają się z wąskich, aluminiowych profili. Do ich wypełnienia używa się wkładów, które użytkownik sam wybiera, mając na uwadze specyfikę danego miejsca. W jednej wycieraczce może się znaleźć jedno, dwa, a nawet trzy rodzaje wypełnienia.

Wkłady szczotkowe usuwają najpoważniejsze zanieczyszczenia. W placówce medycznej jest to istotne przez cały rok – raz na obuwiu znajduje się błoto, innym razem w podeszwach tkwią drobne kamyki. Wkład gumowy spełnia swoją rolę wówczas, gdy na zewnątrz leży śnieg albo pada deszcz. Odporna guma winylowa odbierze nadmiar wody. Latem, gdy tuż nad ziemią unosi się kurz i pyłki, szczególnie skuteczne będą wkłady tekstylne, które delikatnie doczyszczą podeszwę.

Wycieraczki gumowe – łatwe czyszczenie

Do szpitali czy przychodni pierwszego kontaktu – a więc tam, gdzie obecność bakterii i wirusów jest największa – szczególnie polecane są wycieraczki gumowe. Mają one postać plastra miodu, dzięki czemu nie tylko odbierają śnieg, płynne błoto czy deszczówkę, ale także skutecznie wiążą wilgoć, nie narażając na kontakt z nią kolejnych osób wchodzących na teren placówki.

Bardzo istotne jest również łatwe mycie takich wycieraczek. Zwłaszcza w okresie zwiększonej ilości zachorowań na grypę i inne choroby zakaźne, regularne czyszczenie podłóg i wycieraczek zapobiega roznoszeniu się chorób. Wycieraczkę gumową można z łatwością zwinąć, a następnie umyć (np. myjką ciśnieniową). Guma błyskawicznie wysycha, nie odkształca się i nie wgniata.

Wycieraczki stalowe – skuteczne usuwanie brudu

Jeśli droga do placówki medycznej wiedzie przez nieutwardzony teren, znacznie zwiększa się prawdopodobieństwo przynoszenia na obuwiu zanieczyszczeń o sporych rozmiarach, które utkwiły w podeszwie. Kamienie, żwir, fragmenty gałęzi, zaschnięte błoto – ich pozbycie się nie jest wcale proste na standardowej wycieraczce.

W takiej sytuacji jeszcze przed progiem przychodni czy szpitala warto położyć stalową kratownicę. O wiele skuteczniej radzi sobie ona z zanieczyszczeniami tkwiącymi głębiej, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na model serratowany (czyli wyposażony w drobne haczyki). Wycieraczki stalowe doskonale sprawdzą się także na zapleczu placówki medycznej – tam, gdzie podjeżdżają samochody z dostawą materiałów albo te odbierające odpady. Stalowa krata zniesie nawet takie obciążenie.

Wycieraczki tekstylne – komfortowe i estetyczne

Nie od dziś wiadomo, że na proces leczenia ogromny wpływ ma stan psychiczny chorego. Ponure korytarze w szpitalach i przychodniach wcale nie nastrajają optymistycznie. Z drugiej strony intensywne kolory mogą być drażniące, a wiszące na ścianach ozdoby, zbierające kurz, nie wchodzą w grę. To dlatego warto pomyśleć o wycieraczkach tekstylnych.

Mają one wygląd standardowego dywanu albo wykładziny, ale wykonane są ze znacznie odporniejszych materiałów, gotowych odbierać wilgoć i usuwać drobniejsze zanieczyszczenia. Sprawdzą się one zwłaszcza w wewnętrznej części placówki medycznej – np. przed wejściami do poszczególnych gabinetów albo w strefie rejestracji.

Wycieraczki z logo – identyfikacja placówki medycznej

Reklamowanie placówek i usług medycznych podlega licznym restrykcjom. Jeśli jednak chcesz, aby nazwa, logotyp czy hasło zapadło pacjentom w pamięć, warto postawić na personalizowane wycieraczki. Logowanie jest możliwe na większości przedstawionych typów wycieraczek. Na wycieraczkach aluminiowych przybiera postać grawerowanego profilu, na wycieraczkach gumowych i tekstylnych możliwy jest nawet pełny, kolorowy nadruk.

Takie rozwiązania są szczególnie przydatne w placówkach świadczących usługi komercyjne. Podnoszą one prestiż obiektu i pomagają zapamiętać jego nazwę.Sprawdź inne podobne wpisy