Porady

Wycieraczki do magazynu – jakie wybrać?

Powrót

Co łączy firmę produkcyjną, logistyczną, handlową i przeładunkową? Związków może być całkiem sporo, ale na pierwszym miejscu należałoby wymienić rozległą przestrzeń magazynową, jakiej wymaga prowadzenie każdej z wymienionych działalności. Co więcej, magazyn magazynowi nierówny: jedne służą wyłącznie do składowania, podczas gdy na terenie innych odbywają się różnego typu prace, takie jak sortowanie czy pakowanie. Są magazyny znajdujące się na poziomie „zero” oraz takie, które wymagają zastosowania systemów wysokiego składowania lub przeciwnie – zwożenia artykułów pod powierzchnię gruntu. Pod względem rodzaju asortymentu, wyróżnić można magazyny surowców, półproduktów, produktów, ale i części zamiennych, opakowań a nawet magazyny pełniące funkcję archiwum czy chłodni. Poszczególne typy magazynów wymagają różnorodnych warunków (m.in. temperatury, wilgotności, szczelności czy kontroli dostępu). Jedno pozostaje wspólne: to konieczność zachowania czystej podłogi, podyktowany tak względami estetycznymi, jak i praktycznymi. Sprawdź, jakie wycieraczki nadają się najlepiej do zamontowania w magazynie.

Aluminiowe wycieraczki systemowe – jeden produkt, wiele zastosowań

Systemowe wycieraczki aluminiowe wyróżniają się solidną konstrukcją oraz dużą ilością potencjalnych zastosowań. Zbudowane są one z wąskich ale solidnych profili aluminiowych. Poszczególne profile łączy mocna i elastyczna linka stalowa. Taka forma montażu znacznie ułatwia utrzymanie wycieraczki w czystości, ale też przekłada się na dużą wytrzymałość powierzchniową.

Największym atutem jest wypełnienie profili – a w tym wypadku wszystko zależy od preferencji klienta. W standardzie mamy trzy opcje wkładów: szczotkowe, gumowe oraz tekstylne. Wkłady szczotkowe wykonane są z twardych włókien, które skutecznie zdzierają z obuwia większe zanieczyszczenia. Wkłady gumowe powstają z odpornego na działanie czynników środowiskowych winylu, doskonale radzącego sobie z odbieraniem i odprowadzaniem wody. Najdelikatniejsze są wkłady tekstylne, przystosowane do zbierania drobniejszych zanieczyszczeń w formie pyłów czy osadu.

Na magazynie przydatne będą przede wszystkim wkłady szczotkowe oraz gumowe. Dzięki nim możliwe jest zebranie z obuwia pracowników, dostawców czy odbiorców większości zanieczyszczeń, jakie mogą się tam znaleźć. Który rodzaj wypełnienia zastosować? Najlepiej oba! Aluminiowe wycieraczki systemowe możesz komponować zgodnie z własnymi preferencjami, stosując jeden, dwa a nawet trzy typy wkładów jednocześnie.

Kratownice stalowe – wycieraczki do zadań specjalnych

Powiedzmy sobie szczerze – osoby wchodzące na teren magazynu rzadko pamiętają o wycieraniu obuwia. Dlatego też jeśli chcemy, aby podłoga w magazynie pozostawała czysta, musimy zastosować naprawdę solidne wycieraczki, które zgarną brud z butów niezależnie od intencji użytkownika.

Doskonale do tej roli nadają się kraty stalowe. Są one wykonane z solidnych płaskowników, ułożonych prostopadle i wciskanych w siebie pod wysokim ciśnieniem. Efektem jest wyjątkowa trwałość konstrukcji – można z niej budować schody i podesty, bez problemu wytrzymają także nacisk wózka a nawet samochodu – również wtedy, gdy zostanie on postawiony na kracie tylko częściowo i siły rozłożą się nierówno.

Dla jeszcze lepszego efektu, wybierz kratownicę serratowaną, czyli wyposażoną w drobne haczyki. Są one na tyle niewielkie, że nie spowodują zniszczenia obuwia czy opony. Niezwykle skutecznie usuną natomiast zastały, uporczywy brud. Dodatkowo zapewnią o wiele większą stabilność, dlatego też polecane są zwłaszcza w magazynach o śliskim podłożu albo w obiektach, gdzie łatwo o zanieczyszczenie podłogi smarami, emulsjami czy innymi płynami.

Maty gumowe – czystość, bezpieczeństwo i ergonomia

Maty gumowe mogą pełnić na magazynie aż poczwórną rolę. Przede wszystkim są one wyjątkowo skuteczne w usuwaniu płynnych i półpłynnych zanieczyszczeń. Zdecydowanie zmniejszają ilość wnoszonego do magazynu błota czy śniegu. Podobnie jak w przypadku kratownic stalowych, maty gumowe zwiększają tarcie i przeciwdziałają poślizgnięciu się. Warto je zastosować przede wszystkim w magazynach, gdzie pracuje wiele urządzeń elektrycznych – w razie zwarcia czy uszkodzenia kabla, wycieraczka gumowa będzie pełnić rolę izolacji, dzięki czemu może nawet uratować życie pracownikowi.

Specjalnym rodzajem mat gumowych są maty antyzmęczeniowe. Ich konstrukcja wytwarza wolną przestrzeń pomiędzy twardym podłożem a stopami pracownika, przez co działa jak poduszka powietrzna, odciążająca kręgosłup, biodra i stawy. Maty antyzmęczeniowe stanowią więc nieodzowny element troski o pracowników spędzających wiele godzin w pionowej pozycji wymuszonej, w jednym miejscu (np. przy taśmie na sortowni).



Sprawdź inne podobne wpisy