Porady

Wycieraczki gumowe czy metalowe? Jakie lepiej wybrać?

Powrót

Wycieraczki gumowe czy metalowe? Jakie lepiej wybrać?

Z wycieraczek korzysta się niemal codziennie, szczególnie w czasie brzydkiej pogody. Deszcz, śnieg, błoto i inne zabrudzenia chcemy usunąć jeszcze przed wejściem do mieszkania czy innego budynku. Zwykłe wycieraczki mogą jednak nie wystarczać. Dlaczego? Nie usuną dużych zanieczyszczeń lub nie zrobią tego dokładnie. Jakie wycieraczki wybrać, aby dobrze spełniały swoją funkcję?

Mata metalowa

Metalowe maty mają złożoną konstrukcję i wykonane są zazwyczaj z aluminium. Z czego składa się wycieraczka metalowa? Z profili aluminiowych połączonych z odpowiednim wkładem czyszczącym.
Wkłady podzielić można na kilka rodzajów: 

Mata ta może być używana zarówno jako wycieraczka zewnętrzna jak i wewnętrzna. Jest wytrzymała
oraz odporna na warunki atmosferyczne. Usunie brud różnego pochodzenia, zarówno drobny jak
i grubszy. Specjalna budowa zapewnia jej stabilność i zwiększa ergonomię. Wycieraczka metalowa zazwyczaj instalowana jest w bezpośrednio we wpuście wykonanym w posadzce lub w specjalne ramce montażowej. Taki sposób montażu zabezpiecza matę przed przemieszczaniem. Jeżeli mata znajduje się na podłożu, na którym gromadzą się duże ilości wody opadowej, można pod nią zainstalować specjalny osadnik z odpływem odprowadzającym nadmiar cieczy.

Mata gumowa

Choć jej konstrukcja nie jest tak złożona, jak w przypadku maty metalowej, to wciąż może być tak samo skuteczna. Wycieraczka gumowa swoją budową przypomina plastry miodu. Nie bez znaczenia jest też rodzaj gumy z jakiej ją wykonano. Najlepiej wybierać taką, do której produkcji wykorzystano w pełni utwardzalną, ale elastyczną gumę. Dzięki temu mata będzie bardziej odporna na ścieranie oraz czynniki atmosferyczne, doskonale poradzi sobie też z odprowadzaniem wody i innych zabrudzeń. Zarówno struktura jak i rodzaj materiału wypływają na zwiększenie antypoślizgowych właściwości wycieraczki. Dodatkową zaletą gumowych mat jest możliwość łączenia ich w moduły przy pomocy wciskowych łączników. To rozwiązanie umożliwia dopasowanie wymiarów do indywidualnych potrzeb. 

Którą wybrać?

Wycieraczka pod drzwi może być zarówno gumowa jak i metalowa, jak więc wybrać odpowiednią?
Zależy to przede wszystkim od funkcji jaką ma spełniać – czy będzie do użytku prywatnego czy publicznego. W przestrzeniach takich jak magazyny, fabryki czy sklepy wysokopowierzchniowe wycieraczka gumowa nie tylko ułatwi utrzymanie czystości, ale też zwiększy bezpieczeństwo osób przebywających na terenie obiektów. Wysokie właściwości antypoślizgowe maty zapobiegają przed jej zawijaniem, marszczeniem czy przesuwaniem. Podłoże jest zatem stabilne i bezpieczne
w użytkowaniu. Wycieraczka gumowa z progiem najazdowym może być wykorzystywana również
w miejscach, gdzie występuje ruch kołowy. Do biur czy budynków administracji publicznej dobrym wyborem będzie wycieraczka metalowa. Doda wnętrzu elegancji i podkreśli jego indywidualny charakter. Zarówno wejście jak wnętrze obiektu będzie odpowiednio zabezpieczone przed zabrudzeniami. Istotne jest, aby niezależnie od wybranego rodzaju maty odpowiednio o nią dbać.
Utrzymanie wycieraczek w dobrej kondycji nie jest trudne, wystarczy regularne odkurzanie oraz mycie wodą. W przypadku wycieraczek metalowych istnieje też możliwość wymiany zużytych wkładów czyszczących na nowe. Przy wyborze maty gumowej lub metalowej należy pamiętać,
jakie będzie jej główne przeznaczenie. Sprawdź inne podobne wpisy