Porady

Wyposażenie wnętrza – rzeczy odpowiedzialne za czystość w domu

Powrót

Im większy dom, tym więcej wysiłku należy włożyć w jego sprzątanie. Niestety nie zawsze dysponujemy odpowiednią ilością wolnego czasu, aby móc sobie pozwolić na regularne dogłębne porządki. Z pomocą może jednak przyjść odpowiednie wyposażenie domu. Zaliczają się do niego zarówno nowoczesne urządzenia, jak i z pozoru proste akcesoria. Wszystkie łączy jedno – dzięki nim porządek w naszych mieszkaniach i domach utrzymuje się znacznie dłużej. 

Dziś przedstawiamy listę pięciu najważniejszych elementów wyposażenia domu, które poprawiają utrzymanie czystości w jego wnętrzu.

Okap kuchenny

Wiele zanieczyszczeń z oczywistych względów gromadzi się w kuchni. Gotowanie i smażenie potraw, zwłaszcza bez przykrycia, doprowadza do sytuacji, w której płyn i tłuszcz rozprzestrzeniają się gęsto wokół kuchenki. Wkrótce na ścianach, kafelkach i meblach kuchennych pojawiają się tłuste kleiste plamy, których usuwanie nie należy być może do najtrudniejszych zadań, ale chcąc zachować porządek w kuchni należałoby myć ją praktycznie codziennie. Jeśli pragniemy tego uniknąć, a jednocześnie cieszyć się czystymi powierzchniami, zdecydowanie warto zainwestować w okap kuchenny, który pochłania wilgoć powstającą nad kuchenką.

Wycieraczka do butów 

Wycieraczka pod drzwi jest tak standardowym i z pozoru prostym elementem wyposażenia domu, że zwykliśmy bagatelizować jej znaczenie. Często albo z niej rezygnujemy, albo stawiamy na najtańsze i najprostsze rozwiązania pochodzące z supermarketu. Jednak nie każda wycieraczka zewnętrzna i wewnętrzna dobrze spełnia swoją rolę. Wszystko zależy od włókna, z którego została wykonana. Profesjonalne modele, które coraz częściej pojawiają się także w lokalach mieszkaniowych i domach jednorodzinnych doskonale usuwają z podeszwy butów wszelkie zanieczyszczenia, w tym ziarnka piasku. Dzięki temu dbamy nie tylko o czystość otoczenia, ale również kondycję parkietu, ponieważ drobinki przeniesione na obuwiu szybko doprowadzają do jego ścierania. Najbardziej newralgiczne przestrzenie to okolice drzwi wejściowych oraz przedpokój. Dobre wycieraczki powinny jednocześnie działać jak maty antypoślizgowe, dokładnie przylegając do podłoża. Dzięki temu wycieranie butów nie będzie groziło kontuzjami. Warto nadmienić, że nowoczesne wycieraczki w postaci mat tekstylnych wykonanych na przykład z kauczuku nitrylowego cechuje nie tylko wysoka jakość, ale również elegancja. Do dyspozycji pozostają wycieraczki gumowe i aluminiowe cechujące się elegancją.

Okna z ukrytymi okuciami

Budując dom jednorodzinny lub wymieniając okna w dotychczasowym lokum coraz częściej decydujemy się na okna z ukrytymi okuciami. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim podnosi klasę bezpieczeństwa okien zdecydowanie utrudniając zadanie potencjalnym włamywaczem, którzy nie mają punktu zaczepienia do wyważania okna z ościeżnicy. Uwagę zwraca także elegancki design tego rodzaju stolarki okiennej. Takie modele okien mają jednak jeszcze jedną przewagę nad tradycyjnymi. To właśnie w okolicach okuć gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń postaci kurzu i pyłu, których usuwanie nie należy do przyjemności. Dodatkowym benefitem jest więc znacznie łatwiejsze utrzymanie czystości w mieszkaniu.

Oczyszczacz powietrza 

Zanieczyszczenia spotykane w naszych domach nie zawsze są widoczne gołym okiem, a mogą silnie oddziaływać na nasze zdrowie. Dobrym tego przykładem są drobnoustroje, drobinki kurzu i toksyczne substancje znajdujące się w powietrzu. Stanowią one źródło infekcji, a jednocześnie bardzo negatywnie odbijają się na kondycji naszych płuc. Dlatego w polskich domach coraz częściej spotykamy nowoczesne oczyszczacze powietrza, które dzięki specjalnym filtrom usuwają z niego niemal 100% zanieczyszczeń. To poważna inwestycja w zdrowie domowników.

Meble na wymiar

Zanieczyszczenia w naszych domach gromadzą się przede wszystkim w zakamarkach. Jeśli urządzamy nowe wnętrza, albo prowadzimy generalny remont, warto rozważyć zakupienie mebli na wymiar. Nie dotyczy to tylko mebli kuchennych, ale także zabudowy łazienkowej, jak również szaf spotykanych w naszych sypialniach i garderobach. Mniejsza ilość ciasnych zakamarków przekłada się na mniejszą ilość kurzu, a co za tym idzie, wyższy komfort sprzątania.Sprawdź inne podobne wpisy