Porady

Zużyte czy brudne – jakie są Twoje wycieraczki?

Powrót

Położenie wycieraczki przed drzwiami wejściowymi do domu lub biura to dobry sposób na oczyszczenie obuwia oraz skuteczna ochrona posadzek w pomieszczeniach. Maty, które mają wzorowo spełniać swoje funkcje, powinny być wysokiej jakości. Należy pamiętać o tym, że przy zwiększonym natężeniu ruchu lub trudnych warunkach pogodowych – szczególnie zimą – wycieraczki wejściowe mogą utracić swoje właściwości. Dzieje się tak, gdy wkłady czyszczące zostają zużyte lub mocno zabrudzone przez zanieczyszczenia z zewnątrz. Po czym poznać, czy wycieraczki wymagają czyszczenia, czy wymiany?

Czyste wycieraczki to skuteczne wycieraczki

Profesjonalne maty wejściowe są wyposażone w specjalne wkłady czyszczące, które mogą być wykonane z odpornego na uszkodzenia winylu lub delikatniejszych włókien rypsowych. Popularne jest montowanie do czyszczenia również szczotek, które skutecznie usuwają zabrudzenia z obuwia. Jeśli wkłady zostają poplamione i zatkane przez błoto lub inne substancje – farby, kleje, włókna tekstylne, czy sierść zwierząt, ich zdolność do wchłaniania wilgoci oraz wnikania w podeszwy zostaje znacznie ograniczona. W ten sposób wycieraczki przestają usuwać z butów drobne zanieczyszczenia, które przedostają się do wnętrza budynku. Wnoszenie piasku do pomieszczeń jest szczególnie szkodliwe dla posadzek wykonanych z miękkiego drewna (deski) lub wysokiej jakości paneli. Dlatego tylko czyste wycieraczki wejściowe mogą skutecznie oczyszczać obuwie.

Stopień zużycia wkładów czyszczących a skuteczność wycieraczek

Maty wejściowe, których wkłady czyszczące są zużyte, również nie usuwają dobrze zanieczyszczeń z butów. Powyginane włosy szczotek, porysowana i uszkodzona powierzchnia wkładu winylowego, czy rypsowego – to wszystko obniża jakość wycieraczek. Warto na bieżąco kontrolować, w jakim stanie znajdują maty przed drzwiami oraz te leżące w hallu i pamiętać o ich regularnej wymianie, ponieważ dzięki temu zostanie zachowana wysoka skuteczność czyszczenia, a walory estetycznej wycieraczki utrzymają się dłużej.

Wycieraczki brudne, czy zużyte – po czym poznać?

Czasami trudno jednoznacznie ocenić, czy wycieraczki są zużyte, czy tylko mocno zabrudzone. Warto jednak przed wymianą mat na nowe spróbować oczyścić ich powierzchnię. Można to zrobić samodzielnie, nanosząc na fragment wkładu odrobinę płynu do prania dywanów. Jeśli po jego wytarciu powierzchnia maty wygląda dobrze, a szmatka lub gąbka są bardzo brudne, jest to sygnał, że należy wycieraczki wyczyścić. Zamiast samodzielnego sprawdzania można również skorzystać z usług firmy, która zajmuje się oczyszczaniem mat. Po profesjonalnym usuwaniu zabrudzeń można dokładnie i skutecznie ocenić, w jakim stanie jest powierzchnia wycieraczki oraz, czy wkłady nadają się jeszcze do użytku.

Wymiana wkładów – dobry sposób na nowe wycieraczki

Jeśli czysta wycieraczka niedokładnie usuwa zabrudzenia z butów, oznacza to, że czas wybrać nową. W profesjonalnych modelach – na przykład wycieraczkach aluminiowych marki Alumatex – można wymienić sam wkład, co znacznie obniża koszty i pozwala cieszyć się wysokiej jakości matą przez kolejne sezony. Wymiana to również dobry moment, by zdecydować, jaki rodzaj powierzchni czyszczącej (stosowanych wkładów) będzie najlepszy.

By wycieraczki zewnętrze dobrze spełniały swoją funkcję, powinny być czyste. Warto dbać o regularne usuwanie zabrudzeń z ich powierzchni. To skuteczny sposób na ochronę posadzek oraz ocenę zużycia wkładów czyszczących. Jeśli ich stan pozostawia wiele do życzenia, należy dokonać wymiany, by cieszyć się estetycznymi wycieraczkami i zadbanym wnętrzem firmy lub mieszkania.Sprawdź inne podobne wpisy