Wycieraczki na taras – jak wybrać?
PowrótTaras w domu prywatnym, w hotelu czy w restauracji, jest miejscem odpoczynku, wyciszenia i kontaktu z przyrodą. Relaks może jednak zepsuć brak estetyki – brudna, zabłocona posadzka od razu rzuca się w oczy i nie zachęca domowników ani gości do przebywania na tarasie. W przypadku obiektów komercyjnych może się to skończyć niepochlebną opinią w mediach społecznościowych albo w Google, a tego lepiej unikać. Co zrobić, aby taras zawsze zachęcał czystością, nawet przy brzydkiej pogodzie? Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiednich wycieraczek.
Jakie wycieraczki na taras wybrać?
Które wycieraczki najlepiej nadają się do umieszczenia na tarasie? Należy wziąć pod uwagę trzy czynniki.
Pierwszym jest utrzymanie czystości. To podstawowy cel wycieraczek – muszą one nie tylko dobrze odbierać naniesione zabrudzenia, ale same także powinny być łatwe w czyszczeniu.
Drugą kwestią jest estetyka. Miejsce, do którego ludzie przychodzą odpocząć, powinno być przyjazne dla oka. Nie należy więc montować na tarasie obszernych, technicznych wycieraczek, kłócących się z resztą wystroju.
Ważne jest również bezpieczeństwo. Z uwagi na różnorodne warunki atmosferyczne, na tarasie może być ślisko, co stwarza ryzyko wypadku. Odpowiednio dobrane wycieraczki pozwalają w dużej mierze uniknąć tego zagrożenia.
Systemowe wycieraczki na taras – kiedy się sprawdzą?
Rozwiązaniem łączącym w sobie wszystkie kluczowe aspekty – czyli czystość, estetykę i bezpieczeństwo – są wycieraczki systemowe. Zbudowane są one z wąskich profili aluminiowych, połączonych elastycznymi, stalowymi linkami, umożliwiającymi łatwe zwijanie (np. w celu umycia systemu).
Wnętrze profili można wypełnić jednym z kilku dostępnych wsadów, a także ich mieszanką. Na tarasie świetnie sprawdzi się wkład szczotkowy, pomagający oczyścić buty z grubszych zanieczyszczeń. Można go połączyć z odbierającym wodę wkładem winylowym. Jeśli taras jest częściowo zadaszony, a przez to nie wszędzie dostają się bezpośrednio deszcz czy śnieg, warto także zastosować delikatniejszy wkład rypsowy.
Gumowe wycieraczki na taras – czy będą estetyczne?
Na całkowicie odsłoniętym tarasie problematyczne są zwłaszcza opady. Niechroniona przed nimi posadzka bardzo szybko ulega zabrudzeniom również na skutek obecności gołębi i innego ptactwa. W takiej sytuacji wskazana jest wycieraczka gumowa.
Nie należy się przy tym obawiać pogorszenia estetyki tarasu. Nowoczesne modele wycieraczek Alumatex są minimalistyczne i dyskretne. Nie rzucają się w oczy i nie psują dobrego wrażenia. Wycieraczki z gumy są na dodatek bardzo łatwe w czyszczeniu – wystarczy spłukać je wodą, ewentualnie z dodatkiem detergentu lub przy użyciu myjki ciśnieniowej, a natychmiast wyglądają jak nowe.
Kraty stalowe na taras – jakie są wskazania do montażu?
Wiele tarasów sprawia zagrożenie dla przebywających tam osób z uwagi na bardzo śliską posadzkę. Już sam użyty materiał może przyczyniać się do utraty stabilności. Jeśli na dodatek spadnie na niego deszcz – nieszczęście gotowe. Aby zadbać o bezpieczeństwo ludzi, warto zastosować kraty stalowe. Szczególnie dobrze sprawdzą się modele serratowane, wyposażone w drobne ząbki, zwiększające tarcie.
Tych, którzy obawiają się, jak surowy wygląd stalowej kraty wpłynie na wystrój, należy od razu uspokoić. Istnieje możliwość wyboru modelu pokrytego tym samym materiałem, z którego wykonano posadzkę (np. płytkami ceramicznymi), dzięki czemu cała wycieraczka stalowa jest trudna do wytropienia.
Tekstylne wycieraczki na taras – sprawdzą się czy nie?
Wybór wycieraczek tekstylnych na taras jest dyskusyjny. Na pewno nie nadają się one do użytkowania na otwartej przestrzeni – stworzone zostały z myślą o wnętrzach. Na wielu tarasach zastosowano jednak skuteczną ochronę przed deszczem, w postaci stałego zadaszenia lub markizy. Jeśli wycieraczka ma się znaleźć w tym właśnie miejscu, można wybrać model tekstylny.
Materiałowe wycieraczki na taras są wyjątkowo estetyczne, a przy tym wcale nie takie bezbronne wobec zanieczyszczeń, które mają zatrzymywać. Od spodu pokryte są warstwą gumy winylowej, skutecznie absorbującej wilgoć, dzięki czemu doskonale spełniają swoje funkcje.
Personalizowane wycieraczki na taras – kiedy warto je kupić?
Zwłaszcza do obiektów komercyjnych (np. hoteli czy restauracji) polecane są wycieraczki na taras personalizowane. Każdy z wymienionych modeli można zamówić w wybranej przez siebie konfiguracji (np. kolor wkładów w wycieraczkach systemowych, rodzaj wypełnienia kraty stalowej).
Na wycieraczkach aluminiowych, gumowych i tekstylnych można ponadto umieścić nadruk – np. logo lub hasło reklamowe, co znacznie podnosi rangę firmy w oczach klientów.