Porady

Powierzchnia wycieraczki, a natężenie ruchu – co powinieneś wiedzieć?

Powrót

Powierzchnia wycieraczki, a natężenie ruchu – co powinieneś wiedzieć?

Wycieraczki używane są w domach, sklepach, fabrykach, budynkach administracji publicznej, a nawet na lotniskach czy w transporcie. Ich właściwości czyszczące i antypoślizgowe każdego dnia ułatwiają pracę wielu osób. Nie bez znaczenia jest też ich powierzchnia. Jak dobrać odpowiednią wielkość maty do obiektu? Na co zwracać uwagę?

Sprawdź wycieraczki od Alumatex:

Sposoby na zanieczyszczenia

Centra handlowe, szpitale, banki oraz inne obiekty codziennie odwiedzają setki klientów. Każdy z nich wnosi do wnętrza niepożądany brud, pył, wodę, śnieg lub błoto. Zanieczyszczenia nie tylko zaburzają estetykę pomieszczeń, ale też utrudniają utrzymywanie odpowiednich warunków higienicznych szczególnie w dużej przestrzeni. Rozwiązaniem uciążliwych problemów może być odpowiednie rozplanowanie położenia oraz rozmiaru mat. O tym czy w danym obiekcie powinna zostać użyta wycieraczka zewnętrzna czy wewnętrzna decydować będzie jego specyfika. Przed podjęciem finalnej decyzji każdy obiekt powinien zostać podzielony na strefy, które umożliwią zastosowanie mat
o odpowiednich właściwościach. Strefy czyszczenia można podzielić następująco:

Każda strefa ma określoną funkcję, dlatego wycieraczki powinny mieć różne właściwości. Dobrze zaprojektowany system czyszczący może zatrzymać nawet 80% brudu wnoszonego do budynku. 

Natężenie ruchu, a powierzchnia maty

Jaki rodzaj maty wybrać? Czy niewielka wycieraczka pod drzwi sprawdzi się przed wejściem
do urzędu? Czy duża wycieraczka gumowa będzie odpowiednia do magazynu? Przed udzieleniem odpowiedzi na te pytania, warto pamiętać, że wybór odpowiedniej maty zależy przede wszystkim
od ilości osób przebywających w budynku. W poszczególnych obiektach, wyróżniamy zazwyczaj
trzy rodzaje natężenia ruchu:

Jaka powinna być wielkość maty w zależności od liczby codziennych odwiedzin? W normalnym natężeniu odpowiednia powierzchnia wycieraczki to od 4 do 6m2, w większym od 12 do 18m2
z kolei ekstremalnie duże natężenie to minimum 27 do 36m2. Istotna jest nie tylko powierzchnia,
ale też wysokość maty – do niewielkiego przepływu odwiedzających odpowiednia grubość to 12mm, większy przepływ wymagać może nawet 22mm grubości. 

Właściwości mat

Znając natężenie ruchu w budynku oraz powierzchnię maty, konieczny jest dobór jej rodzaju pod kątem odpowiednich właściwości. Wycieraczka metalowa złożona z profili aluminiowych oraz wkładów czyszczących takich jak winylowe, szczotkowe czy rypsowe sprawdzi się do miejsc z dużą częstotliwością odwiedzin. Maty te są trwałe oraz odporne na warunki atmosferyczne. Ramki montażowe uniemożliwią przesuwanie i zapewnią jeszcze większą stabilność.
Idealnie sprawdzą się w obiektach biurowych lub handlowych. Wycieraczka gumowa jest najczęściej spotykana w budynkach przemysłowych, gdzie niezwykle ważna jest jej wytrzymałość. Kolejna zaleta mat tego rodzaju to duże właściwości antypoślizgowe, które zabezpieczają je przed zawijaniem, marszczeniem czy przemieszczaniem. Jeśli dodatkowo zostaną osadzone w profilu najazdowym ułatwią transport sprzętów oraz pojazdów. Są zatem idealnym rozwiązaniem dla ruchu kołowego.
Ich właściwości czyszczące również są wysokie, wycieraczki gumowe poradzą sobie zarówno z dużymi jak i drobnymi zanieczyszczeniami oraz odprowadzą wodę. Decydując się na konkretną matę należy kierować się trzema głównymi elementami: rodzajem zanieczyszczeń, natężeniem ruchu w obiekcie oraz właściwościami czyszczącymi maty. 



Sprawdź inne podobne wpisy