Porady

Czym są wycieraczki do butów z osadnikiem?

Powrót

Standardowa, tekstylna wycieraczka do butów nie zawsze jest wystarczającym rozwiązaniem, aby do wnętrza budynku nie dostawały się zanieczyszczenia z zewnątrz. Wilgoć, pył, ziarnka piasku i inne zanieczyszczenia pokrywające podeszwy oraz koła wózków muszą znaleźć ujście. Dlatego popularnym rozwiązaniem stały się wycieraczki z osadnikiem. Czym dokładnie są? Gdzie najlepiej się sprawdzą i jak wybrać odpowiedni model?

Sprawdź wycieraczki od Alumatex:

 

Wycieraczki do butów z osadnikiem

W domach jednorodzinnych i mieszkaniach najczęściej wystarczy tekstylna wycieraczka dobrej jakości, ponieważ natężenie ruchu jest tutaj znikome w porównaniu do obiektów publicznych czy komercyjnych. W tego typu budynkach stawia się raczej na bardziej trwałe rozwiązania. Standardem jest wycieraczka zewnętrzna wykonana z gumy lub aluminium. Ta ostatnia opcja jest najbardziej zaawansowana i bardzo skuteczna, ponieważ można ją wyposażyć w dowolne wkłady, na przykład wykonane z winylu lub wkłady szczotkowe. Na tym tle wycieraczka gumowa jest znacznie prostszą konstrukcją.

Jednak, aby wycieraczka metalowa była najskuteczniejsza, zanieczyszczenia przynoszone z zewnątrz muszą znajdować swoje ujście. W tym celu producenci wycieraczek projektują i dostarczają swoim klientom osadniki systemowe. Osadnik jest swego rodzaju pojemnikiem, w którym lądują zanieczyszczenia i znajduje się oczywiście pod wycieraczką. Bardziej zaawansowane modele są wyposażone w odpływ, który odprowadza wodę do kanalizacji. Sprawdza się to oczywiście w miejscach, gdzie wycieraczka zewnętrzna nie jest zadaszona, a ukształtowanie terenu pozbawia okolice wejścia do budynku naturalnego odpływu wody w ulewne dni.

Gdzie wycieraczki do butów z osadnikiem znajdują zastosowanie?

Wycieraczka z metalowu z osadnikiem sprawdzi się wszędzie tam, gdzie natężenie ruchu jest wysokie. Stanowi bardziej skuteczne rozwiązanie, ponieważ zanieczyszczenia nie roznoszą się wokół wycieraczki i nie pozostają na dłuższą metę na jej powierzchni, a uchodzą do osadnika. Dlatego ten rodzaj konstrukcji spotykamy w biurowcach, obiektach publicznych, galeriach handlowych, na dworcach czy lotniskach. 

Wycieraczka z osadnikiem będzie dobrym rozwiązaniem także wszędzie tam, gdzie do wnętrza budynku regularnie wjeżdżają wózki sklepowe, inwalidzkie czy dziecięce, a także małe pojazdy. Ilość zanieczyszczeń naturalnie się zwiększa, dlatego osadnik może okazać się niezbędny. Wycieraczka z osadnikiem wyposażonym w odpływ będzie z kolei idealnym rozwiązaniem w miejscach, gdzie może gromadzić się woda, więc okolice wejścia wymagają skutecznego drenażu. Osadniki stosuje się zarówno w przypadku wycieraczek wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Jak wybrać dobry osadnik pod wycieraczkę?

Wybierając osadnik pod wycieraczkę warto pomyśleć o solidnej konstrukcji, co zapewni systemowi trwałość. Dobre osadniki wykonane są z aluminium. Ich konstrukcja umożliwia łatwe dopasowanie do wycieraczki i swobodny dostęp do wnętrza. Od czasu do czasu osadnik wymaga dokładnego wyczyszczenia. Warto zdecydować się na producenta, który dostarcza osadniki przygotowane na wymiar pod konkretne wycieraczki. W przypadku większych powierzchni sprawdzi się natomiast łączenie modułowe. Dobre dopasowanie osadnika i wycieraczki jest bardzo ważne, ponieważ ten ostatni przy okazji ma za zadanie zapewnić jej odpowiednią stabilność.



Sprawdź inne podobne wpisy