Porady

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Powrót

Sprzedaż mieszkania to wieloetapowy proces, dlatego każdy, kto chce zbyć swoje „M” z sukcesem, powinien podjąć odpowiednie kroki. Jednym z nich jest przygotowanie mieszkania tak, by spodobało się potencjalnym kupcom. Warto zadbać o nieruchomość przed wystawieniem ogłoszenia – w ten sposób w razie dużego zainteresowania mieszkanie będzie natychmiast gotowe na oględziny.

Po pierwsze: porządek

Mieszkanie powinno doskonale prezentować się już od progu, ponieważ pierwsze wrażenie może przesądzić o pomyślnym i szybkim zakończeniu transakcji sprzedaży. Trzeba zaprowadzić w nim porządek: umyć okna, podłogi, wytrzeć kurze i oczyścić trudno dostępne miejsca. Łazienka i toaleta również powinny być czyste i przyjemnie pachnieć. Ogromne znaczenie ma usunięcie z wnętrz wszystkich rzeczy osobistych właścicieli. Osoby, które oglądają mieszkanie, chcą zobaczyć, w jakim stanie są ściany lub płytki w łazience, a nie podziwiać kolekcję rodzinnych portretów, czy kosmetyki pani domu. Warto również wynieść wszystkie zniszczone i brudne meble oraz dywany i wykładziny. Ważnym elementem sprzątania będzie również zadbanie o wycieraczki. Wizyta kilku potencjalnych kupców, gdy na dworze pada deszcz lub leży śniegowe błoto może zniweczyć wszelkie wysiłki związane ze sprzątaniem. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie profesjonalnej wycieraczki wewnętrznej – na przykład sprawdzonego rozwiązania marki Alumatex, która pomoże zadbać o czystość posadzek. Jeśli w trakcie sprzątania okaże się, że ściany są brudne, a panele bardzo wytarte lub porysowane, dobrym rozwiązaniem może być przeprowadzenie niewielkiego remontu.

Po drugie: odświeżenie mieszkania

Potencjalny kupiec odbierze mieszkanie, jako zaniedbane i nieprzyjemne, jeśli ściany będą zniszczone i brudne. Dlatego istotne jest, by przed umieszczeniem ogłoszenia w Internecie odświeżyć wnętrza. Dobrze sprawdzą się przyjemne kolory – subtelne cappuccino, dyskretna szarość lub świeża biel. Warto pomyśleć również o podłodze. Jeśli jej powierzchnia jest bardzo mocno zniszczona, można ją wymienić – markety budowlane regularne ogłaszają obniżki na panele.

Po trzecie: odpowiednia prezentacja

Szanse na sprzedaż czystego i odświeżonego mieszkania rosną. Duże znaczenie ma również sam proces prezentacji nieruchomości. By osiągnąć jak najlepszy efekt, można sięgnąć do home stagingu, czyli profesjonalnych technik przygotowania mieszkania do sprzedaży. Specjaliści zalecają wstawienie do pomieszczeń dodatków – dyskretnych ozdób takich jak świece lub kwiaty, wywietrzenie mieszkania, zadbanie o światło i przysunięcie mebli do ścian, by środek pomieszczenia wydawał się większy. Położenie kolorowych serwetek na stole, postawienie doniczki z orchideą, czy zawieszenie śnieżnobiałej firanki w kuchni, na pewno wpłynie pozytywnie na wrażenia kupujących.

Po czwarte: piękne zdjęcia

Gotową do sprzedaży nieruchomość należy uwiecznić na zdjęciach. Najlepiej wykonać fotki dobrym aparatem, w dziennym świetle, wtedy pomieszczenia będą prezentowały się korzystniej. Można delikatnie obrobić gotowe zdjęcia w programie graficznym, lepiej jednak nie przesadzać z ingerencją – obrazy mają wiernie oddawać rzeczywistość. Trzeba pamiętać, że kupujący przyjeżdża obejrzeć na żywo mieszkanie, które zwróciło jego uwagę w Internecie.

Sprzedaż mieszkania wymaga zaangażowania i odpowiedniego przygotowania nieruchomości. Warto dokładnie posprzątać mieszkanie, usunąć osobiste przedmioty, a nawet przeprowadzić niewielki remont, by szybko i sprawnie sfinalizować transakcję.Sprawdź inne podobne wpisy