Porady

Jakie są rodzaje mat i wycieraczek oraz jakie są między nimi różnice?

Powrót

Maty gumowe odruchowo kojarzą nam się przede wszystkim z rolą wycieraczek, bo taką właśnie najczęściej pełnią w naszych domach, a także lokalach użytkowych, sklepach i biurach. W rzeczywistości mają one sporo większe znaczenie, szczególnie w obiektach przemysłowych i niektórych miejsca w pracy. Wykonany z nowoczesnych materiałów poprawiają między innymi komfort i bezpieczeństwo w budynkach. Jakie są główne rodzaje gumowych mat? Na czym polegają różnice między nimi?

Maty gumowe jako wycieraczki

Zacznijmy od podstawowej roli, jaką mogą pełnić maty gumowe. W wielu budynkach służą one po prostu jako wycieraczka pod drzwi. Ten rodzaj mat najczęściej przyjmuje formę płachty z otworami służącymi do drenażu wilgoci, oczyszczanie obuwia i kół pojazdów oraz wózków. Najlepsze modele wykonane są w 100% z utwardzonej gumy, dzięki czemu charakteryzują się ogromną wytrzymałością i sprawdzają się w miejscach o dużej przepustowości, gdzie służą użytkownikom przez dłuższy czas. 

Mata tego rodzaju może być używana jako wycieraczka zewnętrzna, albo wewnętrzna. W wersji zewnętrznej wraz z kratami pomostowymi maty odpowiadają nie tylko za oczyszczanie, ale również za odprowadzanie wody w ulewne dni. Spotykamy je na przykład przy wejściach do dużych budynków.

Antypoślizgowe gumowe wycieraczki z logo

Kolejny rodzaj mat, czyli maty antypoślizgowe najczęściej znajdziemy w obiektach przemysłowych, w których dochodzi do niebezpiecznych zanieczyszczeń powierzchni, najczęściej w postaci oleju lub smaru. Obecność tych ostatnich grozi kontuzjami, dlatego antypoślizgowe gumowe maty odgrywają niebagatelną rolę. Nowoczesne modele wykonane z wysokiej jakości gumy nitrylowej są także odporne na chemikalia, więc pojawiają się również w fabrykach i laboratoriach. Stosunkowo często pełnią także rolę mat informacyjnych, na których drukowane są ostrzeżenia dla pracowników i gości obiektu. Nadruk trafia na powierzchnię maty w postaci cyfrowej, gdzie jest umieszczany na termoplastycznym materiale, co stanowi niezwykle trwałą technologię. 

Obecność tego typu mat zwiększa poziom bezpieczeństwa w obiekcie, a jednocześnie przyczynia się do spełnienia przez firmę lub instytucję norm związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Dla większej wygody w razie potrzeby można je wyposażyć w dodatkowo progi najazdowe, które ułatwiają korzystanie z wózków i małych pojazdów.

Maty antyzmęczeniowe poprawiające komfort pracowników

Osobną kategorię stanowią maty gumowe przeciw zmęczeniu. One również mają doskonałe właściwości antypoślizgowe i są wykonywane z wysokiej jakości gumy nitrylowej, ale pełnią jeszcze jedną bardzo istotną rolę. Spotkamy je wszędzie tam, gdzie pracownicy wykonują swoje zadania długotrwale przebywając w pozycji stojącej. Działanie tego typu mat polega na amortyzacji.

Podłoże jest wyposażone w specjalne poduszki powietrzne, co nadaje mu odpowiednią elastyczność przy zachowaniu wytrzymałości i trwałej struktury. Dzięki temu stawy pracowników nie są obciążone równie mocno, jak na tradycyjnej twardej nawierzchni. Maty te charakteryzują się znaczną różnorodnością ze względu na charakterystykę obiektu i wykonywanej z nim pracy. W razie potrzeby mogą zostać wyposażony w progi najazdowe.



Sprawdź inne podobne wpisy