Porady

Materiały wykorzystywane do budowy podłóg, podestów czy balustrad

Powrót

Kraty podłogowe (stalowe, pomostowe) mają bardzo szerokie zastosowanie w obiektach użytkowych, przemyśle i budownictwie. Przede wszystkim wykorzystuje się je do tworzenia podestów, a także ciągów komunikacyjnych, ale można ich użyć także do innych celów. 

Nierzadko wytrzymałe kraty tworzą przy wejściu do budynku spójną konstrukcję z elementami takimi jak wycieraczka gumowa, czy mata gumowa, zwłaszcza gdy wycieraczka zewnętrzna ma jednocześnie odprowadzać wodę. Wycieraczka pod drzwi stworzona między innymi z krat zazwyczaj umieszczana jest przed drzwiami wejściowymi, ale niekiedy spotykamy ją także wewnątrz budynku, na przykład w przedsionku. Oto najważniejsze zastosowania krat.

Kraty pomostowe tworzące podesty robocze

W obiektach przemysłowych o dużej powierzchni i wysokości każdy metr kwadratowy i metr sześcienny jest na wagę złota. Dotyczy to między innymi magazynów, dlatego aby optymalnie wykorzystać przestrzeń w tego typu budynkach tworzy się dodatkowe kondygnacje, po których mogą swobodnie poruszać się pracownicy i na których można ustawiać sprzęt oraz towar, który jest na tyle lekki, aby podest wytrzymał jego ciężar. W tym celu stosuje się najczęściej właśnie kraty wykonane ze stali, które dzięki swojej konstrukcji są relatywnie lekkie, a jednocześnie wytrzymałe i odporne na odkształcenia. 

Kraty mogą być dodatkowo wyposażone w wypełnienie, na przykład wykonane z drewna lub tworzywa o odpowiednich właściwościach. Podesty skonstruowany w ten sposób mają wiele zalet. Jedną z nich jest wyższa estetyka. Kolejną stanowi wygoda, ponieważ znacznie łatwiej poruszać się po nieco bardziej gładkiej powierzchni. Jednocześnie podesty z wypełnieniem nie muszą być pozbawione drenażu, jeśli są usytuowane na zewnątrz budynku. Na platformie może się także znaleźć mata gumowa, która stanowi ochronę przed poślizgiem. Inną opcją jest ząbkowana konstrukcja krat odrobinę wystająca ponad wypełnienie, co również podnosi poziom przyczepności.

Kraty w ciągach komunikacyjnych

Na podobnych zasadach z krat tworzy się ciągi komunikacyjne. Mogą one istnieć zarówno w obrębie jednego budynku, gdzie ułatwiają transport i przemieszczanie się na wyższych kondygnacjach, ale także łączyć ze sobą dwa lub więcej budynków. To bardzo wygodne rozwiązanie, bo nierzadko generuje ogromne oszczędności czasu, pozwalając pracownikom szybciej pokonywać dystans pomiędzy dwoma oddalonymi od siebie punktami bez konieczności schodzenie na parter lub niższe piętro. Kraty podłogowe tworzą bezpieczne ciągi komunikacyjne, ponieważ oprócz podestów i podłóg z wypełnieniem można przy ich użyciu skonstruować także balustrady. Rozwiązanie nie należy zatem do prowizorycznych.

Szczeble drabiny i podjazdy

Podobne założenie stoi za wykorzystaniem tego rodzaju krat do tworzenia innych elementów konstrukcyjnych ułatwiających komunikację. Jeden z przykładów stanowią podjazdy. Kraty nierzadko charakteryzują się na tyle wysoką wytrzymałością, że spokojnie mogą poruszać się po nich wózki wykorzystywane w magazynach i fabrykach. Z krat tworzy się także szczeble drabin używanych w obiektach przemysłowych.

Wycieraczka pod drzwi z krat

Mniej znanym, a jednocześnie dość chętnie wykorzystywanym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest wycieraczka zewnętrzna tworzona z kraty. Na tej podstawie ustawia się właściwy element wycieraczki, taki jak wycieraczka gumowa czy po prostu mata gumowa. Powstała w ten sposób wycieraczka pod drzwi jest bardzo wytrzymała, a w razie potrzeby może zostać przystosowana do odprowadzania nadmiaru wody.



Sprawdź inne podobne wpisy