Porady

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o ramach do wycieraczek

Powrót

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o ramach systemowych do wycieraczek

Niebezpieczne sytuacje spowodowane przez nieodpowiednio zamontowane wycieraczki nie należą do rzadkich przypadków. Niewłaściwy montaż maty sprawia, że będzie się ona przekręcać, marszczyć, zawijać lub zmieniać położenie. Brak stabilności zwiększa ryzyko potknięcia się o wycieraczkę lub poślizgnięcia na niej. Jak wygląda prawidłowy montaż? 

Wycieraczki systemowe

Wycieraczka systemowa różni się od zwykłych wycieraczek możliwością stosowania na wielu rodzajach powierzchni. Powszechnie stosowana wycieraczka pod drzwi sprawdzi się na zewnątrz mieszkania, ale nie będzie się nadawać do użytku komercyjnego Wycieraczki systemowe spełnią swoją funkcję zarówno na powierzchniach domowych jak i budynkach użyteczności publicznej.

Dodatkowo mogą być stosowane zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. O docelowym miejscu instalacji decyduje między innymi rodzaj wkładów czyszczących – winylowy, rypsowy, szczotkowy lub naprzemienny. Wycieraczki systemowe łączy się też w ciągi czyszczące – wycieraczka zewnętrzna usunie duże zanieczyszczenia na przykład błoto, śnieg, a wewnętrzna odprowadzi wilgoć i pozbędzie się drobnych zabrudzeń takich jak kurz, piach, pył. Konstrukcją nośną wycieraczek są różnego rodzaju profile aluminiowe, które mają bezpośredni wpływ na wytrzymałość mat. 

Montaż wycieraczek

Jednym z typów wycieraczek systemowych jest wycieraczka aluminiowa, którą zamontować można bezpośrednio we wpuście wykonanym w posadzce. Ten sposób montażu sprawdzi się tylko w przypadku równych oraz trwałych wpustów. Wpust, który się kruszy spowoduje przemieszczanie się wycieraczki. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie ramy montażowej, w której osadzona zostanie wycieraczka. Podczas montażu nie wolno zapomnieć o wyrównaniu maty względem ramy – będzie to miało bezpośrednie przełożenie na wydłużenie okresu jej użytkowania oraz stabilności.

Co w sytuacji, kiedy wykonanie wpustu w posadzce jest niemożliwe? Wtedy zastosować można próg najazdowy, który zapewnia bezpieczeństwo mat układanych bezpośrednio na podłodze. Zarówno wycieraczka gumowa jak i metalowa dzięki zastosowaniu progu pozostaną nieruchome. Nieodpowiednio zabezpieczona mata będzie się zawijać, marszczyć lub przesuwać zwiększając tym samym ryzyko upadku czy potknięcia. Dobór metody montażu zależeć będzie
od rodzaju wycieraczki.

Bezpieczeństwo użytkowania

Ramy montażowe wykonane z aluminium są wytrzymałe i odporne na różnego rodzaju warunki atmosferyczne. Dzięki temu wycieraczka zewnętrzna jest bezpieczna w użytkowaniu. Ramy stosuje się przede wszystkim tam, gdzie niezbędne są mocne i odporne konstrukcje, które nie ulegają deformacji. Znajdą zastosowanie w obiektach z dużym natężeniem ruchu lub narażonych na zbieranie się nadmiernej ilości wody. Do odprowadzania wody opadowej używane są też osadniki z odpływem. Tworzą one stabilne podłoże dla wycieraczek i skutecznie odprowadzają zanieczyszczenia. Bezpieczna wycieraczka to taka, która została prawidłowo zamontowana. Możliwa jest samodzielna instalacja w oparciu o instrukcję montażu. Jednak w przypadku braku odpowiednich umiejętności rekomenduje się skorzystanie z pomocy specjalistów. Profesjonalny montaż wycieraczek, to gwarancja ich bezpiecznego użytkowania. 



Sprawdź inne podobne wpisy