Porady

Rola mat antypoślizgowych w transporcie

Powrót

Maty antypoślizgowe mają szerokie zastosowanie w przemyśle. Zależnie od funcki możemy podzielić je na służące do transportu towarów oraz spotykane w obiektach przemysłowych, na przykład magazynach i fabrykach, gdzie wspomagają bezpieczne poruszanie się ludzi i pojazdów. Na czym polega rola mat antypoślizgowych w transporcie? Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiednie maty?

Maty antypoślizgowe w transporcie

Maty antypoślizgowe często bywają mylone z podobnymi akcesoriami, takimi jak wycieraczka gumowa. W rzeczywistości mają jednak inną konstrukcję, kształt, a także znacznie szersze przeznaczenie. Wykorzystuje się je między innymi w transporcie. Ich rolą jest ograniczenie możliwości przemieszczania się ładunku wewnątrz pojazdu, gdzie uzupełniają działanie pasów transportowych. Tego rodzaju mat wykonuje się ze specjalnych materiałów na bazie gumy, których zadaniem jest maksymalne zwiększenie tarcia. Muszą spełniać ściśle określone normy dotyczące i grubości i masy.

Maty antypoślizgowe stosowane w transporcie układa się wewnątrz ładowni lub naczepy, a na nich ustawia palety lub ładunek innego rodzaju. Mogą również oddzielać od siebie poszczególne warstwy ładunku ustawione jedna na drugiej. Poza ciężarówkami można je spotkać także w kontenerach, w wagonach kolejowych, a nawet samolotach. Zaletą wielu tego rodzaju mat jest wchłanianie zanieczyszczeń, co jeszcze mocniej zwiększa tarcie i zapewnia większą stabilność. Należy jednak pamiętać, że rozwiązanie to sprawdza się tylko na suchych i czystych powierzchniach.

Maty antypoślizgowe w obiektach magazynowych i fabrykach

Jednak branża transportowa to nie tylko pojazdy. Nieco inne rodzaje mat, cięższe i bardzie masywne, możemy spotkać w fabrykach, magazynach i innych obiektach przemysłowych. W tym przypadku ich rola jest dość podobna, ponieważ również ograniczają tarcie. Dodatkowo maty antypoślizgowe mogą także służyć jako wycieraczka pod drzwi. W tym kontekście ich dużą zaletą jest fakt, że redukują możliwości ślizgania się po ich powierzchni, czego nie zapewnia wycieraczka tekstylna lub wycieraczka metalowa

Tego rodzaju maty nie tylko usuwają zanieczyszczenia, ale także ułatwiają poruszanie się osób, wózków czy małych pojazdów, których nie brakuje w obiektach o przeznaczeniu przemysłowym. Mata może być tam wykorzystywana jako wycieraczka zewnętrzna lub wewnętrzna. Jednocześnie maty nierzadko układa się na całej powierzchni ciągów komunikacyjnych. Wówczas zapewniają pracownikom niezbędny poziom bezpieczeństwa.

Jak wybierać maty antypoślizgowe?

Wybierając maty gumowe należy zwrócić uwagę między innymi na ich wytrzymałość, o której decydują materiały, z jakich zostały wykonane. Ważne, aby producent był w stanie dostarczyć maty o odpowiednich rozmiarach i właściwościach, w tym wykonywane pod konkretne zamówienie. Ciekawym dodatkiem bywa nadruk obecny na matach, które tworzą systemy wizualne. Niekiedy chodzi o ułatwienie poruszania się po obiekcie dzięki specjalnym oznaczeniom, w innym przypadku maty pełnią po prostu funkcję marketingową jako element identyfikacji wizualnej.Sprawdź inne podobne wpisy